Ana SayfaGüncelHDP’li vekiller: ‘Çoklu baro’ teklifi yürütmenin savunmaya darbesidir

HDP’li vekiller: ‘Çoklu baro’ teklifi yürütmenin savunmaya darbesidir

HABER MERKEZİ – AKP’nin Meclis’e sunduğu “çoklu baro” teklifine tepki göstermek için cübbeleriyle basın açıklaması yapan HDP’li hukukçu milletvekilleri, “Bu teklif yürütmenin savunmaya darbesidir” dedi ve tüm yurttaşlara seslendi: “Savunma hakkınız ortadan kaldırılacak.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partinin hukukçu milletvekilleriyle birlikte gündeme ilişkin Meclis’te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Vekiller açıklamaya, AKP’nin beş binden fazla üyeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden çok baro kurulmasının yolunu açan yasa teklifine karşı cübbeleriyle katıldı.

Bu teklifi değerlendiren Danış Beştaş, iktidarın baro ve meslek örgütlerine söz geçirememenin sıkıntısını yaşadığını, bu nedenle de barolara müdahale etmek istediğini söyledi.

İktidarın, baroları bölmeyi ve parçalamayı amaçladığını belirten Danış Beştaş, “Bu yolla savunmada çöktüğünde tamamen yargı bitecektir” dedi.

Danış Beştaş, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı’nın birçok konuşmasında “hukukun bittiği ve solunum cihazına bağlı olduğu” yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, “Yargıya olan güven tarihin en diplerindedir” dedi.

“Baroların hedefte olmasının bir sebebi de TBB’de Metin Feyzioğlu’nun koltuğunu kaybetmesidir. Dün itibariyle 78 baronun bildirisi, Feyzioğlu’na da hukukçulara da önemli bir yanıt niteliğindedir. Çoklu baro hayata geçilirse, kadın cinayetleri mağdurların adalete ulaşımı da imkansız hale gelecektir.
“Sınırlı katılımlı bir katılım sağlanarak ‘ben yaptım oldu’ şeklinde teklif yasallaştırmaya çalışıyor. Her türlü yöntem kullanıldı ama buna rağmen barolar yürümeyi başardı ve seslerini duyurdu.”

İktidarın amacının ‘yandaş barolar’ yaratmak olduğunu söyleyen HDP Grup Başkanvekili, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düşünün bir avukatsınız, iktidara muhalifsiniz iktidar tarafından vatan haini ilan ediliyorsunuz. Milletvekillerinin düşürülmesi yoluyla darbe yapan, kayyım atayarak darbe yapan iktidar şimdi de avukatlara darbe yapıyor. Dün KHK’li bir hocamız bu yolda verdiği mücadele de nefessiz kaldı ve yaşamını yitirdi. Burada avukatları aç bırakmak istiyorlar.
“Muhaliflerin avukatlarının bir kısmı zaten cezaevinde. Bir kısmını da aç bırakarak biat ettirmeye çalışıyor. Çoklu baronun gündemden derhal düşürülmesini sağlamak herkesin boynunun borcudur aksine hepimizi karanlık bir gelecek bekliyor. Silahların eşitliği yargının önemli ilkelerinden biridir. Burada savcı ve avukat kimliği birleştirilmek isteniyor. Savcıda, avukat da mahkemede iktidara bağlanmak istiyor.”

Avukatların istemedikleri barolara üye olmak zorunda kalacağını vurgulayan Danış Beştaş, şöyle devam etti:

“Toplumun her yerinde yaşatılan kutuplaşma ve kamplaşma siyaseti şimdide barolara sirayet edilmek istenmektedir. Bu teklif yürütmenin savunmaya darbesidir. Ankara’dan HDP milletvekilleri olarak bu teklifi geri çekin, avukatları savunmayı bölmekten vazgeçin diyoruz. 82 milyona seslenmek istiyorum; bu teklif savunma hakkınızı ortadan kaldıracaktır.”

‘Amaç parti devleti kurmak’

Danış Beştaş, AKP’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile ilgili Meclis İçişleri Komisyonu’ndan geçen teklifinin Anayasa ve uluslararası hukuku hiçe saydığını da ifade etti.

“Şimdi hukuk devleti ilkesini başka bir alanda yerle bir etmek amacıyla teklifi komisyondan geçirdiler. Bu kanun teklifinin amacı parti devleti kurmaktır. Kamuda işe girmek AKP’nin lütfu değil anayasal bir haktır. Bütün kamu görevlilerini AKP’li yapmaya çalışan bu anlayışı kabul etmiyoruz. Bizler eşitlik adalet için göz kırpmadan bedel ödedik ödemeye hazırız.”

Meclis’e sunuldu: ‘Çoklu baro’ teklifinin detayları

Samsun Baro Başkanı ‘Çoklu baro’ teklifine karşı istifa etti

‘Çoklu baro’ teklifine karşı İstanbul Adliyesi önünde ‘Savunma Mitingi’


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul'da Murat Yavuz kendisinden boşanan kadını ağır yaraladı
Sonraki Haber
“Kıdem tazminatını kaldırmaya yönelik her girişim, direnişle karşılanacak”