Ana SayfaÇalışma YaşamıHendek’teki fabrika patlaması: Can kaybı yediye yükseldi

Hendek’teki fabrika patlaması: Can kaybı yediye yükseldi

HABER MERKEZİ – Sakarya Hendek’teki bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada can kaybı yediye yükseldi.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz patlama yaşanmıştı.

Patlamada altı işçi yaşamını yitirmiş, 120’yi aşkın kişi de yaralanmıştı. Patlamada kayıp olduğu değerlendirilen bir kişi ise aranıyordu.

Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada kayıp olan kişiyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespitinin yapıldığı ve yaşamını yitiren işçinin Ramazan Kor olduğu belirtildi.

Kor’un cenazesinin Çorum’da toprağa verilmesinin planlandığı bildirildi.

Böylece patlamada hayatını kaybeden işçi sayısı yediye yükseldi.

Ne oldu?

3 Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında, büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından çıkan yangın, hem havadan hem de karadan müdahaleyle uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı. Patlamanın şiddetiyle fabrikanın yakınında bulunan bazı ev ve binalarda hasar meydana geldi.

Kentin birçok noktasından duyulan patlama sonucunda fabrikada bulunan yedi işçi hayatını kaybetti, 120’yi aşkın kişi de yaralandı.

Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün, Erhan Ateş ve Ramazan Kor.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) aktardığı bilgilere göre patlamanın gerçekleştiği fabrikada 2007 yılından bu yana çeşitli yıllarda pek çok kez benzer patlamalar gerçekleşti, hayatını kaybeden ve yaralanan işçiler oldu ancak fabrika isim değişiklikleri ile faaliyetine devam etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Mart ayında burayla ilgili bir denetim gerçekleştirildi. Bütün bu patlayıcı yanıcı maddelerin üretimini yapan yerlerle ilgili denetim sıklıkla devam etmektedir” diye konuştu.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, patlamanın yaşandığı fabrikanın deposunda 110 ton patlayıcı ve havai fişek olduğunu açıkladı.

Öte yandan DHA’nın haberine göre Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarı’nda, patlamanın ardından alınan numuneler üzerinde yapılan kimyasal analizlerde, patlayıcı ve sabotaj izine rastlanılmadığı belirtildi.
Önceki Haber
AYM’nin kararına rağmen: Mahkeme’den Demirtaş’ın tahliye talebine ret
Sonraki Haber
Gelibolu'da orman yangını