Ana SayfaEkolojiİmamoğlu, Erdoğan dışındaki liderlerden Kanal İstanbul için randevu istedi

İmamoğlu, Erdoğan dışındaki liderlerden Kanal İstanbul için randevu istedi

HABER MERKEZİ – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nin olası zararları ve yaratacağı tehlikeleri anlatmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan hariç tüm siyasi parti liderlerini ziyaret edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili siyasi parti liderleriyle ilgili bir görüşme gerçekleştirmeyi planlıyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, İmamoğlu bu kapsamda CHP, HDP, MHP, İYİ Parti, Türkiye İşçi Partisi, Demokrat Parti, Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi (BBP), DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi liderlerinden randevu istedi.

Habere göre İmamoğlu, belediye başkanı seçildikten sonra randevu talebinde bulunduğu ancak tüm büyükşehir belediye başkanları ile birlikte kendisini kabul eden AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’dan ise randevu talebinde bulunmadı.

İmamoğlu, ilk görüşmesini 16 Temmuz Perşembe günü BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile yapacak.

Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey’e konuşan İmamoğlu, siyasi parti liderlerine yapacağı ziyaretle ilgili şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Evvela Montrö’yü anlatacağız. Elbette ki çevreye olan etkisinden bahsedeceğiz. İstanbul’un geleceğinin bu kadar plansızlaştırılması ve bu kadar kötü bir sürece sürüklenmesine sebep olacak kanalın pozisyonundan bahsedeceğiz.
“Mesela, kuzey-güney ekseninde Karadeniz ile Marmara’yı birbirine bağlıyor. Üstünde sekiz tane boğaz köprüsü yapılacak. Ben küçüğü 900 metre… Bu köprüler bedava mı olacak mesela. Her köprünün maliyetini düşünün. Kanalla bir ada oluşturmanın sakıncalarını, depremle bağını anlatacağız.”

İmamoğlu, 8 Temmuz’da Kanal İstanbul projesinin iktidar cephesinde bugüne kadar “İhanet” diye anlatılan tüm projelerden bin kat daha büyük ihanet olacağını söylemişti.

Projenin ÇED süreci

Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca yeterli bulunduktan sonra 23 Aralık 2019 tarihinde askıya çıkarılmış ve kamuoyunun görüşlerine açılmıştı.

ÇED raporunun Aralık’ta komisyonda kabul edildiğinin duyurulmasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nden çekildiklerini açıklamıştı.

Bakanlığın kabul ettiği Kanal İstanbul Projesi ile ilgili hazırlanan ÇED raporu 2020’nin Şubat ayında onaylanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Rize'de de sel: İki kişi kayıp
Sonraki Haber
AB’den Türkiye’ye Ayasofya kınaması