Ana SayfaGüncelKışanak ve Tuncel’e altıncı duruşmada da tahliye yok

Kışanak ve Tuncel’e altıncı duruşmada da tahliye yok

HABER MERKEZİ – Kürt siyasetçiler Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in yeniden yargılandığı davanın altıncı duruşmasında da tahliye çıkmadı. Bir sonraki duruşma 4 Eylül’de.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, haklarında verilen hapis cezalarının İstinaf mahkemesi tarafından bozulması üzerine yeniden yargılandığı davanın altıncı duruşması Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Kışanak ve Tuncel tutuklu bulundukları Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Covid-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda kişi alındığı duruşmada Kışanak ve Tuncel, asıl savunmalarını bir sonraki duruşmada mahkeme huzurunda yapmak istediklerini beyan etti.

Avukatlar ise uzun tutukluluk süresinin göz önüne alınarak müvekkillerinin tahliye edilmesini istedi.

Verilen aranın ardından tahliye taleplerini reddeden mahkeme bir sonraki duruşmayı 4 Eylül’e erteledi.

Ne olmuştu?

30 Ekim 2016’da tutuklanan Gültan Kışanak ile 6 Kasım 2016’da tutuklanan Sebahat Tuncel halen Kandıra F Tipi Cezaevi’nde.

Haklarındaki davaya konu soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmüş, yargılama ise “güvenlik sebebiyle” Malatya’da yapılmıştı.

Kışanak ve Tuncel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 21 Mart Newroz kutlamaları, 2012 yılında cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları, Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin ve Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları, Suruç Katliamı ve mitinglerde yaptıkları konuşmalardan dolayı yargılanmıştı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kışanak’a “örgüt üyeliği” suçlamasından 11 yıl 3 ay, “örgüt propagandası” suçlamasından 3 yıl olmak üzere toplam 14 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

Tuncel’e de “örgüt üyeliği” suçlamasından 9 yıl 9 ay, “örgüt propagandası” suçlamasından 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi ise Kışanak  ve Tuncel’in avukatlarının itirazı üzerine yaptığı inceleme sonucu verilen hapis cezası kararını bozmuştu.
Önceki Haber
'Kardeş Aile Kampanyası' soruşturmasında dört HDP'liye tutuklama
Sonraki Haber
MEB, 2020-2021 eğitim-öğretim takvimini açıkladı