Ana SayfaGüncelMünir Göle’den iki yeni fotoğraf kitabı

Münir Göle’den iki yeni fotoğraf kitabı

HABER MERKEZİ – Münir Göle’nin “Biei” ve “Eyjafjallajökull” başlıklı fotoğraf kitapları Alakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Yazar, çevirmen ve fotoğraf sanatçısı Münir Göle, dünyanın hemen hemen her yerinde, deyim yerindeyse “ayak basılmamış” bölgelerde fotoğraf çeken, bu fotoğrafların özel baskılarını Avrupa’nın büyük salonlarında sergileyen bir sanatçı.

Alakarga Yayınları tarafından daha önce “Fogo” ve “Tromso” başlıklı fotoğraf kitaplarını yayımlanan sanatçı, bu kez iki yeni özel baskı fotoğraf kitabıyla geliyor: “Biei” ve “Eyjafjallajökull”.

Yine Alakarga Yayınları etiketiyle çıkan kitapların başlangıç sayfalarında Oğuz Demiralp ve Faruk Duman’ın birer kısa denemesi yer alıyor.

“Münir Göle –benim bulunduğum İstanbul açısından- dünyanın sonuna gidiyor. Ne için? El değmemiş, ayak basılmamış kar örtüsü bulmak için…” Faruk Duman

“Acaba anlıyor muyuz bu doğanın dilini? ‘Kar bütün pislikleri örter,’ dediğimize göre anlamamız gerekir.” Oğuz Demiralp

“Biei” ve “Eyjafjallajökull”, özel kuşe fotoğraf kağıdına siyah beyaz olarak basıldı, iplikle dikildi.

Kitapların tasarımı ise sanatçı Mehmet Ulusel tarafından yapıldı.

Münir Göle hakkında

1961 yılında İstanbul’da doğan Göle, Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Floransa’ya, ardından Cenevre’ye yerleşti.

Halen sürdürdüğü fotoğraf çalışmalarının yanı sıra, Jorge Luis Borges, Antonio Tabucchi, John Fowles gibi yazarların önemli yapıtlarını çevirdi. Cogito, Sanat Dünyamız, Aries gibi dergilerde yazdı.

Kitapları: Yansılar Kitabı, Uzak Bir Gölge, Sarı Zarf, Surat Buruşturmalık 52 Metin, Kaçamamak, Fısıltılar, Yol Durumu, Yırtık, Afaki Haller, Çıkış Yolları, Dedikodu, Tanıdık Bir Yüz


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bütün yara'larım yar'dan değil elbet
Sonraki Haber
Pera Film'den online seçki: “İnsanın Ölçüsü”