Ana SayfaToplumsal CinsiyetPınar Gültekin’in babası: ‘Dur’ deme zamanı geldi, kadın cinayetlerini durduralım

Pınar Gültekin’in babası: ‘Dur’ deme zamanı geldi, kadın cinayetlerini durduralım

HABER MERKEZİ – Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin, ‘adalet’ talebinde bulunarak “Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi. Baba Sıdık Gültekin ise kadın cinayetlerine ‘dur’ deme zamanının geldiğini vurguladı.

Muğla’da Cemal Metin Avcı’nın öldürdüğü 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin ve babası Sıdık Gültekin, kadın cinayetlerine karşı yetkilileri göreve çağırdı.

Bitlis’in Hizan ilçesinden 1993 yılında Mersin’e göç ettiklerini belirten baba Gültekin, kızının hayatına dair şunları anlattı:

“Pınar Mersin’de doğdu. Mersin’de 7 yıl yaşadıktan sonra İstanbul’a yerleştik. Pınar, ilkokulu Mersin’de ortaokulu ve liseyi İstanbul’da okudu. Kızımı okutmamak için onu okuldan aldım. Bu durum yaşanınca sürekli okuldan bize ‘Kızınız okula gelsin yoksa ceza veririz’ yazıları geliyordu. Ama tüm cezaları göze almıştım.
“Ancak bir gece arkadaşlarımdan biri eve geldi. Pınar ona okul okumak istediğini söylemiş ve beni ikna etmesi için yardım istemişti. Arkadaşım bana Pınar’ın okula gitmesi gerektiğini söyleyince onu kırmayarak tekrar okula gönderdim. Pınar okumayı çok severdi. Liseyi bitirdikten sonra girdiği sınavda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazandı.”

MA’dan Cemil Uğur’a konuşan baba Gültekin, Pınar’ın çok neşeli biri olduğunu belirterek, “Pınar, hayatta bir karıncayı bile incitmiyordu. Dramatik bir şey gördüğünde hemen ağlıyordu. Gezmeyi, kitap okumayı çok severdi. Ailesine bağlıydı. Pınar’ın hayalleri vardı. Onun hayallerini yok ettiler” dedi.

Pınar’ın kaybolduğunda Hizan’da köyde olduğunu anlatan baba Gültekin, bundan sonraki sürece ilişkin ise şunları aktardı:

“Pınar kaybolduğu gün annesi öğlen onunla görüntülü konuşmuş. Daha sonra kardeşi onu aradığında ulaşamamış. Önce şarjının bittiğini sanıyorlar ama daha sonra saatlerce ulaşamamışlar. Hemen beni aradılar onlara Muğla’ya gitmelerini söyledim.
“Muğla’da bir arkadaşını aradık o da bulamayınca jandarmaya haber verdik. Jandarma kapıyı kırıp içeriye girdiğinde evde kimsenin olmadığını görüyor. O gecenin sabahında bizimkiler de Muğla’ya gidiyor. Kayıp ilanı veriyorlar. Ben de Hizan’dan Muğla’ya gittim ve bu vahşetle karşılaştık.”

Yaşananları ‘vahşet’ olarak nitelendiren baba Gültekin, “Bunu yapan veya yapanlar insan değil. Ben bunları hatırladıkça kendimi kaybediyorum. Benim kızım olmasa bile kendimi kaybederim. Ben Özgecan vahşice öldürüldüğünde de kendimi kaybetmiştim. Çünkü ben bir insanım” dedi ve ekledi:

“Türkiye’de yaşanan vahşetlerde hep empati yaptım. Ama hiçbir zaman akılımın ucundan kızımın da böyle olacağı geçmiyordu. Böyle bir olay başıma geleceğini düşünmemiştim. Bunlara ‘dur’ deme zamanı geldi. Artık Özgecanlar, Pınarlar ölmesin.”

‘Yeter artık’

İzmir’de kadınların Pınar için açıklama yapmak istedikleri sırada polis müdahalesine maruz kalmasına da tepki gösteren baba Gültekin, “Kadınlar yaşanan vahşete ses çıkardılar. İnsanlar bir vahşete karşı meydana çıkıyor, ellerinde Pınar’ın resimlerini taşıyorlardı. Bu çok normal bir tepkidir” diye vurguladı.

Sıdık Gültekin, “Orada şiddet uygulayan polisi tavrını reddediyorum. İnsanların içi yanıyor. Beni hiç tanımayan insanlar arayıp, ağlıyor. Yürekten ağladıklarını hissediyorum. Yeter artık, bu cinayetleri durduralım” dedi.

Fail erkek Cemal Metin Avcı’nın cinayeti tek başına işlemediğini düşünen anne Şefika Gültekin, “Kızımı benden alanların en büyük ceza almasını istiyorum. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Ne oldu?

Muğla’da 16 Temmuz’da kaybolan Pınar Gültekin’in cansız bedeni, 21 Temmuz’da Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik mahallesindeki ormanlık alanda bulundu.

Pınar’ın en son beraber görüldüğü Cemal Metin Avcı gözaltına alındı.

Kendisini reddeden Pınar’ı öldürdüğünü söyleyen Avcı, ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan tutuklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pınar Gültekin cinayeti davasına müdahil olacaklarını açıkladı.

Ancak Pınar Gültekin cinayetinin, İstanbul Sözleşmesi’nin AKP hükümeti tarafından tartışmaya açıldığı bir dönemde gerçekleşmesi kadınları isyan ettirdi.


Pınar Gültekin’in annesi: Kameralara baktım, tek kişi değildi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Taciz, tehdit, psikolojik şiddet: Helin 'adalet' arıyor
Sonraki Haber
Bakanlık: Tutuklu ve hükümlülerin görüş hakkı, bayram dolayısıyla artırıldı