Ana SayfaToplumsal CinsiyetSenaristlerden kadına yönelik şiddete karşı bildiri

Senaristlerden kadına yönelik şiddete karşı bildiri

HABER MERKEZİ – Kadına yönelik şiddete karşı ortak bildiri yayımlayan senaristler, birlikte olduğu Deniz Bulutsuz’u şiddete maruz bırakan Ozan Güven ile iş ortaklığı olan kişi ve kuruluşlardan açıklama yapıp tavır almalarını istedi.

112 senarist kadına yönelik erkek şiddetine ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

Bildiride, birlikte olduğu oyuncu Ozan Güven tarafından şiddete maruz bırakılan Deniz Bulutsuz’a destek vurgusu yapıldı.

Ayrıca Ozan Güven ile iş ortaklığı olan kişi ve kuruluşlardan açıklama yapıp tavır almaları istendi.

Senaristlerin kaleme aldığı bildiri şöyle:

“Kadınların toplumsal hayatta artan hak ve eşitlik mücadelesine paralel biçimde maalesef kadına yönelik şiddet ve taciz olayları da artmakta. Bizler bundan büyük bir endişe duyuyoruz. Bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirmek için SenaristBir çatısı altında bu yıl kurduğumuz ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” ekseninde titizlikle çalışmalar yürütüyoruz.
Sektörümüzden erkeklerin faili oldukları ya da sektörün kadın çalışanlarını hedef alan şiddet, taciz ve istismar olaylarında, kadın beyanı esasına uygun biçimde tavır almayı, meslek etiğinin bir parçası sayıyoruz.
Şiddet ve taciz olaylarına maruz kalan kadınlar, toplumsal baskılar nedeniyle çoğu kez susmak zorunda hissediyor. Çünkü en yakınındakilerden başlayarak toplumun bu konuya dair yer yer çok acımasız önyargılarını biliyor. Çok zor aşamalardan geçerek suskunluk çemberini kıran kişiyi duyabiliyoruz ancak. ‘Kadın beyanı esastır’ ilkesi temelde, ses veremeyenin sesi olmayı anlatıyor.
Ozan Güven tarafından şiddete uğradığını beyan eden ve darp raporuyla mahkemeye başvuran Deniz Bulutsuz’un koşulsuz biçimde yanındayız. Şiddete taraf olan kişileri ünleri, itibarlarıyla değerlendirmekten, ‘tanıyoruz, yapmaz’ türü suç ortaklığından kaçınmayı boynumuzun borcu biliyoruz.
Bir erkeğin kamuoyu ve kültür sanat çevrelerince sevilen biri oluşu kadına şiddet uygulamayacağını asla garanti etmeyeceği gibi ona herhangi bir imtiyaz da sağlayamaz. Kadına şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.
Tüm bunlar ışığında, biz aşağıda imzası bulunan senaristler bu ve benzeri tüm olaylarda erkek şiddetinin karşısında tavır alıyoruz. Ozan Güven’in devam eden iş ortaklıklarıyla bağlı olduğu Ay Yapım, cmylmz Fikir Sanat ve Nulook film başta olmak üzere bütün yapımcı, kanal, menajer ve ilgili kuruluşları açıklama yapıp tavır almaya davet ediyoruz.
Saygılarımızla”

İmzacılar ise şöyle:


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP, 'Demokrasi Buluşmaları'nın startını verdi
Sonraki Haber
Görevden alınan Sur Belediye Eşbaşkanı Özdemir’e 8 yıl 9 ay hapis