Ana SayfaÇalışma YaşamıSoylu: Sakarya’daki havai fişek fabrikasının çalışma ve imar izni iptal edilecek

Soylu: Sakarya’daki havai fişek fabrikasının çalışma ve imar izni iptal edilecek

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Soylu, Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen ve yedi kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından, bugün fabrikadaki atıkları taşıyan araçta da patlama yaşanması ve üç  daha ölmesi üzerine yaptığı açıklamada, söz konusu fabrikanın çalışma ve imar izninin iptal edileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yaralanan işçileri hastanede ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Fabrikanın çalışma izninin Sakarya Valiliği tarafından askıya alınacağını belirten Soylu, ardından iptal işlemlerinin yapılacağını söyledi.

Havai fişek fabrikasında iki türlü patlayıcı olduğunu belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birincisi depolarda var olan patlayıcılar. Depolarda var olan ve soğutulan patlayıcılar henüz oradalar. Esas ortak noktada olan ve bizim tahmini 16,5 ton olarak söylediğimiz patlayıcının 15 tonu patlatılmıştı. Bugün, yarın en geç tamamlanacaktı böyle bir olayla karşı karşıya kaldık. Diğer patlayıcılar oradaki depolarda hala.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın hemen talimat verdiğini ve fabrikanın imar izninin de iptal edileceğini söyleyen Soylu, şunları söyledi:

“Böylece hakikaten son günlerde yaşadığımız hem Sakarya’yı üzen hem ülkemizi de insanlarımızı da derinden üzen bu meseleyle ilgili hem adli hem de idari soruşturmalar çerçevesinde çıkan sonuçlara yönelik nereye vardığımızı, nasıl bir adım attığımızı kamuoyuna arz etmeyi de kendimize bir görev olarak addediyoruz.”

Ne oldu?

3 Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında, büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından çıkan yangın, hem havadan hem de karadan müdahaleyle uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı. Patlamanın şiddetiyle fabrikanın yakınında bulunan bazı ev ve binalarda hasar meydana geldi.

Kentin birçok noktasından duyulan patlama sonucunda fabrikada bulunan yedi işçi hayatını kaybetti, 120’yi aşkın kişi de yaralandı.

Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün, Erhan Ateş ve Ramazan Kor.

Patlamanın ardından başlatılan soruşturmada fabrikanın sahiplerinden Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, oğlu Yaşar Coşkun ile birlikte üç kişi tutuklandı.

Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarı’nda, patlamanın ardından alınan numuneler üzerinde yapılan kimyasal analizlerde, patlayıcı ve sabotaj izine rastlanılmadığı belirtildi.

Söz konusu yaşanan patlamanın ardından bugün de (9 Temmuz) havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemeleri taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Patlamada üç asker yaşamını yitirdi, kamyonun şoförü ve 11 asker de yaralandı.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) aktardığı bilgilere göre patlamanın gerçekleştiği fabrikada 2007 yılından bu yana çeşitli yıllarda pek çok kez benzer patlamalar gerçekleşti, hayatını kaybeden ve yaralanan işçiler oldu ancak fabrika isim değişiklikleri ile faaliyetine devam etti.


Sakarya’da yine patlama: Üç asker öldü, 12 yaralı var
Önceki Haber
BDDK’den yedi bankaya 204 milyon lira idari para cezası
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu: 'Çoklu baro' düzenlemesini AYM'ye götüreceğiz