Ana SayfaEkolojiTepkiler üzerine: Dersim’deki dağ keçilerini avlama ihalesi iptal edildi

Tepkiler üzerine: Dersim’deki dağ keçilerini avlama ihalesi iptal edildi

HABER MERKEZİ – Dersim’deki dağ keçilerini avlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan ihale gelen tepkiler üzerine geçici olarak iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Dersim’de kutsal kabul edilen ve “Xızır’ın davarı” diye anılan dağ keçilerini avlatmak için ihale açmıştı.

Toplamda 17 tane kalan dağ keçilerini avlama kararı, çok sayıda doğa ve yaşam savunucusu kurum ve kişiler tarafından tepkiyle karşılanırken, dağ keçilerinin öldürülmemesi için change.org’da da imza kampanyası başlatılmıştı.

Gelen tepkiler üzerine bakanlık ihaleyi geçici olarak iptal etti. Yapılan açıklamada, “İhale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden ihale ile ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir. Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden 25 yıl geçti
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisi: Can kayıpları 560 bini aştı, vaka sayısı artıyor