Ana SayfaToplumsal CinsiyetTJA Sözcüsü Ayşe Gökkan adli kontrol ile serbest

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan adli kontrol ile serbest

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da gözaltına alınıp, adli kontrol ile serbest bırakılmasına karar verilen ancak hakkında başka bir soruşturmadan yakalama kararı çıkarılan TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, 14 Temmuz’da kentin merkez ilçelerinde çok sayıda eve polislerce baskınlar düzenlenmiş, 28 kadın gözaltına alınmıştı.

Operasyon kapsamın 70 yaşındaki Hayriye Türkekul 15 Temmuz’da, 57 yaşındaki Aklime Hanas, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak ise 16 Temmuz’da adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Savcılık işlemleri ardından bugün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Ronda Bat, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narîn, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Emine Kaya, Selma Metin, Ruken Şehir, Şükran Tamir, Gülseren Akkum, Têkoşîn Teki ile Hatice Şen serbest bırakılmıştı.

Savcılık tarafından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen, TJA aktivistleri Hasret Alp, Figen Ekti, Bahar Akyapı, HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran ise  “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Serbest bırakılmasına karar verilen Ayşe Gökkan hakkında, Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında yakalama kararı olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine Gökkan, bu dosyaya ilişkin Diyarbakır Adliyesi’nde avukatları eşliğinde SEGBİS sistemi üzerinden ifade verdi.

Alınan ifadesinin ardından Gökkan, bu dosyadan da hakkında adli kontrol tedbiri kararı verilerek serbest bırakıldı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
J&J Yayınevi sahibi Azad Zal tahliye edildi
Sonraki Haber
Ölüm orucundaki Ebru Timtik: Elimiz, kolumuz bağlı, bu açlıktan daha zor