Ana SayfaÇalışma YaşamıTürk-İş: Açlık sınırı 2 bin 406 lira

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 406 lira

HABER MERKEZİ – Türk-İş’in araştırmasına göre, Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 406 lira 46 kuruş, yoksulluk sınırı ise 7 bin 838 lira 62 kuruş olarak belirlendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Temmuz ayı yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 406 lira 46 kuruş, yoksulluk sınırı ise 7 bin 838 lira 62 kuruş.

Araştırmaya göre, mevsim koşullarına bağlı olarak yaş sebze ve meyve fiyatlarında bu ay görülen gerileme, mutfak harcamasını olumlu etkiledi ve dört kişilik ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı günlük 80 kuruş azaldı.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin, gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,01 oranında geriledi.  Yılın ilk yedi ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 11,27 oranında oldu.

“İşsizlik çalışanlar üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor”

Araştırmada “Ücretli çalışanlar başta olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin yaşama şartları, elde edilen gelirin yetersizliği ve fakat temel ihtiyaçlar için yapılmak gereken asgari harcama tutarı nedeniyle bir türlü düzelmemektedir. Bir yandan gelir yetersizliği, öte yandan işsizlik çalışanlar üzerinde ağır bir baskı oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 15,96 olarak belirlendi. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,47 olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre;

 • Süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği saptanmadı.
 • Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta, Kurban Bayramı öncesi et ve sakatat (dana yürekteki artış dışında) fiyatı değişmedi.
 • Ağırlıklı olarak kültür balıklarının satışının yapıldığı tezgâhta fiyatlar aynı kaldı.
 • Tavuk fiyatı da değişmedi ama yumurta fiyatı arttı.
 • Kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya gibi bakliyat ürünlerinden barbunya ve kuru fasulye fiyatında artış belirlendi.
 • Mevsim koşulları nedeniyle sebze-meyve ortalama fiyatı geriledi ve bu Temmuz’da mutfak harcamasında görülen gerilemenin önemli nedeni oldu.
 • Sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı, geçen ay 8,45 lira olarak hesaplanırken bu ay 7,23 lira oldu.
 • Gerilemede özellikle meyve fiyatlarındaki gerilemenin etkisi fazla oldu. Meyve ortalama fiyatı, geçen ay 10,73 lirayken bu ay 8,04 liraya geriledi.
 • Geçen ay 6,97 lira olan sebze ortalama kilogram fiyatı da bu ay yine gerileyerek 6,63 lira olarak hesaplandı.
 • Araştırmada, bayram öncesi son haftada, pazardaki fiyatların önceki haftalara göre daha fazla artmasının dikkati çektiği kaydedildi.
 • Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta bu ay, undaki ayarlama dışında, önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi.
 • Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı ve fiyatında değişiklik olmazken, margarin fiyatı arttı. Açık satılan siyah ve yeşil zeytin fiyatında değişiklikler görüldü ve ortalama fiyat biraz düştü.
 • Ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği gibi yağlı tohum ürünlerinde, bayram öncesi indirim dikkati çekti.
 • Baharat ürünleri ile çay ve ıhlamurun fiyatı değişmedi. Bal fiyatı artarken, reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kaldı.

*Açlık sınırı nedir?

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı.

**Yoksulluk sınırı nedir?

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İşten çıkarma yasağına rağmen 10 işçinin işine son verildi
Sonraki Haber
Bayramda otoyol ve köprüler ile toplu taşıma ücretsiz