Ana SayfaGüncel1 Eylül’de Ankara Gar Meydanı’nda ‘barış zinciri’

1 Eylül’de Ankara Gar Meydanı’nda ‘barış zinciri’

HABER MERKEZİ – 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, 2015 yılında 103 insanın bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği Ankara Gar Meydanı’nda “barış zinciri” oluşturulacak.

Ankara’daki 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği bu yıl 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) öncülüğünde organize edilecek.

Dünya Barış Günü etkinliği, IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlediği bombalı saldırıda 103 insanın yaşamını yitirdiği Ankara Gar Meydanı’nda olacak.

Emek demokrasi güçleri ve Barış Anneleri’nin beyaz tülbentler ile katılacağı etkinlikte beyaz kurdeleler ile “barış zinciri” oluşturulacak.

Mehtap Sakinci Coşgun

Program patlamanın yaşandığı 10.04’te başlayacak.

Düzenleyicisi oldukları 1 Eylül programına dair Mezopotamya Ajansı’na konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, etkinlikte fiziki mesafe kurallarına dikkat edeceklerini dile getirdi.

Ankara Garı katliamından bu güne her yıl barış talebini yinelediklerini söyleyen Coşgun, yaşamını yitiren 103 insan nezdinde, barış için yaşamını yitiren yüz binleri anacaklarını ifade etti.

Türkiye’de barış istemenin bedelinin ağır olduğunu ifade eden Coşgun, şöyle devam etti:

Beş yıl önce kardeşlerimiz, annelerimiz, babalarımız ve biz barış için mitingdeydik ve o miting gerçekleşmedi. Barışa karşı canlı bombalar patlatıldı. Bizim amacımız bunun unutulmaması ve hep akıllarda kalması. Barış talebi bu ülkede yüzyıllardır devam ediyor. Salgın, etkinliğin yapılması önünde bir engel değil. Dikkat edilerek etkinlikler gerçekleştirilebilir. Barış mitinginde katledilen ve bayrakları yerde kalan, bayrakları kanla ıslanan insanların barış çığlığını susturamayacak, barış taleplerini görmezden gelemeyecek bir süreç yok. Biz yolumuza devam ediyoruz. O gün patlatılan bombalar amacına ulaşmadı, ulaşamayacak demeye devam edeceğiz.

 
Önceki Haber
Maskeyle yaşayanlar için bir 'Empati' filmi
Sonraki Haber
Çocuk kitabında tecavüzü meşrulaştıran ifadeler kullanan Musa Dinç'e tutuklama