Ana SayfaDünyaABD polisi ırkçı beyazları cesaretlendirdi: Wisconsin’deki protestolarda iki kişi öldürüldü

ABD polisi ırkçı beyazları cesaretlendirdi: Wisconsin’deki protestolarda iki kişi öldürüldü

HABER MERKEZİ – ABD’nin Wisconsin eyaletinde polisin bir siyah vatandaşı yakın mesafeden vurup felç bırakması üç gündür protesto ediliyor. Dün gece 17 yaşındaki beyaz bir ırkçı, protestoculara uzun namlulu silahla ateş açıp iki kişiyi öldürdü. Polisin kentte silahlı ırkçı gruplara sahip çıkması tepki çekiyor.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde siyah Jacob Blake’in yakın mesafeden ve sırtından beyaz bir polis memuru tarafından vurulmasının ardından üç gündür devam eden gösteriler sırasında 17 yaşındaki bir beyaz genç, uzun namlulu silahıyla protestoculara saldırdı.

İki kişiyi silahla vurarak öldüren Kyle Rittenhouse adlı genç, Wisconsin-Illinois eyaleti sınırında bulunan ve olayların merkezi Kenosha kentinden 15 mil uzaklıkta olan Antioch’ta birinci derece cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı.

Rittenhouse’un Illinois eyaletinde cankurtaran olarak çalıştığı açıklandı.

Saldırgan polis hayranı çıktı

İki kişinin öldüğü ve bir kişinin de yaralandığı olayla ilgili olarak gözaltına alınan Rittenhouse’un Facebook sayfasında güvenlik güçlerini öven ve polise destek veren Blue Lives Matter (Mavi Üniformalıların Hayatı Önemlidir) hareketine atıfta bulunan paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

Bir paylaşımında da elinde saldırı tüfeği tuttuğu görülen saldırganın, annesinin paylaştığı bir fotoğrafta da güvenlik güçlerininkine benzer mavi bir üniforma giydiği ve eyalet polislerinin taktığı şapkaya benzer bir şapka taktığı görülüyor.

Wisconsin’da iki kişinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, beyaz bir gencin elinde yarı otomatik bir silahla caddede ilerlediği, bir noktada yere düştüğü ve sonrasında da arkasındaki kalabalığa doğru ateş açtığı görülüyor.

Olay sırasında silahlı kişinin, “Birisini öldürdüm” dediği anlaşılıyor.

Sokaklarda silahlı gruplar dolaşıyor

Protestoların olduğu kentin sokaklarında Kenosha son birkaç gündür silahlı bazı sivil grupların devriye gezmesi tartışmaya yol açtı.

Associated Press haber ajansına göre dün gece ateş açılmadan önce sosyal medyada paylaşılan bir görüntüde, polisin zırhlı bir araçtan sokakta dolaşan silahlı sivillere su şişesi verdiği görülüyor.

Bu kişilerden birinin de ateş açan Kyle Rittenhouse olduğu iddia ediliyor.

AP’ye göre bu görüntüde bir polis memurunun megafon aracılığıyla silahlı sivillerden oluşan gruba “Burada olduğunuz için müteşekkiriz” dediği duyuluyor.

Kenosha şerifi ise polis memurlarını savunarak “Memurlarımız herkese su dağıtabilir” dedi.

Kendisini Kenosha Guards (Kenosha Muhafızları) olarak tanımlayan bir grup üç gündür devam eden olayların ardından Facebook’tan silahlanma çağrısında bulunmuştu.

Facebook söz konusu grubun sayfasının şirketin milis örgütlere yönelik politikasının ihlal edildiği gerekçesiyle kaldırıldığını açıkladı.

Grup Facebook’taki sayfası kaldırılmadan önce de üyelerinin sokaklarda olacağı konusunda polisi uyardıkları bir paylaşımda bulunmuştu.

Trump açıklama yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, Wisconsin’deki olaylarla ilgili yaptığı paylaşımda Vali Evers ile görüştüğünü ve kendisinin federal güvenlik güçlerinin bölgeye gönderilmesini kabul ettiğini yazdı.

Trump, “Amerika sokaklarında yağma, kundakçılık ve kanunsuzluğa izin vermeyeceğiz. Ekibimin biraz önce telefonda görüştüğü Vali Evers federal yardımı kabul etti. Bugün Kenosha’ya federal güvenlik güçlerini ve Ulusal Muhafızları göndereceğiz” diye yazdı.

Adalet Bakanlığı da bölgeye FBI ekibini ve federal güvenlik güçlerini gönderdiğini açıkladı.
Önceki Haber
Covid-19 pandemisi: Vakalar artışta, hastaneler alarm veriyor
Sonraki Haber
Yeni Zelanda'daki katliamın failine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası