Ana SayfaGüncelAvukatlar ölüm orucunda: Baro başkanlarından Yargıtay’a çağrı

Avukatlar ölüm orucunda: Baro başkanlarından Yargıtay’a çağrı

HABER MERKEZİ – Altı baro başkanı, ‘Adil yargılanma’ talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için ‘Yargıtay kararını bir an önce versin’ çağrısı yaptı.

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Timtik’in eylemi 229, Ünsal’ın ise 198’inci gününde.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen avukatlardan Timtik, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde; Ünsal ise Halkalı Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde tutuluyor.

Ankara, İstanbul, Kocaeli, Adana, İzmir ve Yalova baro başkanları, bugün her iki avukatı tutuldukları hastanelerde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından altı baro başkanı, İstanbul’da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Yargıtay’a dosya hakkında bir an önce karar verme çağrısı yapıldı.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların yargılandığı davaya işaret ederek, “Duruşma salonunda bulunmuş hukukçular olarak tanığız ki bir adil yargılanma gerçekleşmedi” dedi.

Durumları hızla kötüleşiyor

Timtik ve Ünsal’ın avukatlarından Çiğdem Akbulut, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, müvekkillerinin şu an hastanede bulunduklarını ancak “hastanelerde hapishanedekinden daha kötü koşulda tutulduklarını ve durumlarının hızla kötüleştiğini” söyledi.

Akbulut, “İhtiyaçları geciktiriliyor, dinlenemiyorlar, hava alamıyorlar” diye ekledi.

Avukat Akbulut, her iki hastanenin de pandemi hastanesi olduğunu ve bağışıklık sistemleri çok düşük olduğu için Timtik ve Ünsal’ın “çok tehlikeli bir konumda” olduklarını belirtti:

Bizim tedbirli bir şekilde yanlarına gitmemize izin veriyorlar ancak yanlarına gün boyu giren sağlık, temizlik çalışanlarının, jandarmanın bize uygulanan tedbirle hareket etmediklerini biliyoruz. Refakatçisi koronavirüs testi yapıldıktan ve negatif çıktıktan sonra girebiliyor ve bir daha çıkamıyor ama yanına jandarma, gardiyan sürekli girip çıkabiliyor. Bu neden sorun, çünkü aynı kişiler hastane dışına da sürekli girip çıkıyor. Hastanenin klasik bir enfeksiyon riskinin yanı sıra bir de Covid-19 tehlikesi altındalar.

Ne oluyor?

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki tutuklu avukatların başvurusunu kabul ederek sağlık durumlarının cezaevinde kalmaya uygun olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’nda muayene olmalarına karar vermişti.

ATK, Timtik ve Ünsal ile ilgili ilk raporunu açıklamış ve her ikisi için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Timtik ve Ünsal’ın avukatları, 30 Temmuz günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne raporla birlikte tahliye dilekçelerini sunmuştu.

Ancak mahkeme, aynı gün tahliye talebini reddederek iki avukatın da tutukluluğunun devamına hükmetmişti.

Mahkeme ayrıca, “Hastane koşullarında tıbbi takip ve tedavilerinin ivedi olarak sağlanması hususunda gereğinin ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına” karar vermişti.

Hukuk örgütleri, verilen bu kararın ‘zorla müdahaleye zemin hazırlamaya’ yönelik olduğunu vurgulamıştı.

ATK raporuna rağmen tahliye edilmeyen ölüm orucundaki avukatlar Timtik ve Ünsal, kendi istekleri dışında hastaneye kaldırılmıştı.

Dava süreci

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu ÇHD ve HHB üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukatlardan Ebru Timtik’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’nce onanan dosya şu an Yargıtay’da.

Ölüm orucundaki her iki avukatın talebi de Yargıtay’ın kararı bozması ve ‘adil bir şekilde yargılanmak.’


Karınca, MA, BBC TürkçeÖnceki Haber
227 gündür kayıp: Gülistan Doku’yu arama çalışmaları sonlandırıldı
Sonraki Haber
Duygu Delen'in ön otopsi raporu açıklandı: Darp izleri var