Ana SayfaDünyaCovid-19 salgını: Dünya genelinde vakalar 23 buçuk milyonu aştı

Covid-19 salgını: Dünya genelinde vakalar 23 buçuk milyonu aştı

HABER MERKEZİ – Corona virüsü vaka sayıları hızla artıyor, dünya genelinde sayı 23 buçuk milyon aştı. Pandemide toplam can kaybı 810 bini, iyileşenlerin sayısı ise 16 milyonu geçti. Bu veriler, dünya çapında aktif vaka sayısının 6 buçuk milyonun üzerinde seyrettiğini gösteriyor. Türkiye’de de salgın yayılmaya devam ediyor. Gelişmeler sayfamızda.

 


DSÖ: Covid-19 aşısında tünelin sonu göründü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuştu.

DSÖ öncülüğündeki Covax aşı çalışmalarına finansal destek vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, Covax’a yatırım yapmanın, salgını sona erdirmenin ve sürdürebilir bir ekonomik iyileşmenin sağlanmasının en hızlı yolu olduğunu söyledi.

Aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu aktaran Ghebreyesus, bunlara ABD, Rusya ve Çin’in dahil olup olmadığına ise açıklık getirmedi.

DSÖ, 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Britanya, Almanya, Fransa, İtalya, Meksika, Norveç, Fas, Suudi Arabistan, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Belçika ve Avrupa Komisyonu’nun, COVAX aşı çalışmalarının da yer aldığı “ACT-Accelerator” programına dahil olduğunu açıklamıştı.

Konuşmasında, Covid-19 için ellerinde şu an dokuz aşı adayının olduğu, güvenli ve etkili bir aşı için çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, “Hatta şimdi dört ayrı üretici ile görüşmeler devam ediyor” diye konuştu.

“Aşı milliyetçiliği”ne karşı uyarı

Ghebreyesus, Covax aşı çalışmalarına katılan tüm ülkelerin aşıya eşit erişim sağlamaları adına aşı üreticileriyle birlikte çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Aşı milliyetçiliği, sadece virüse yardım eder. Dünya, ekonomik faaliyetlerin devamı için şimdiye kadar 12 trilyon dolar yatırım yaptı. COVAX’a yatırım yapmak, bu pandemiyi sona erdirmenin ve sürdürülebilir bir ekonomik iyileşme sağlamanın en hızlı yolu.”

Ghebreyesus, Covax sayesinde düşük, orta ve yüksek gelirli ülkelerin tamamının güvenli ve etkili bir aşıya aynı zamanda erişim sağlayacağının altını çizdi.

“Aşılar son aşamada”

“Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında” diyen Ghebreyesus, güvenli ve etkili birden fazla aşı adayının başarılı olmasını umduklarını vurguladı.

Ghebreyesus, oluşturdukları mekanizmanın amacının, 2021’in sonuna kadar en az iki milyar doz güvenli ve etkili aşı sağlamak olduğuna işaret ederek, “Tünelin sonunda ışık göründü ve geçen hafta dediğim gibi, bunu birlikte yapabiliriz. Aşılar üzerinde araştırma ve geliştirmeye toplu olarak yatırım yaparken, şu anda bu virüsü kontrol altına almak için elimizdeki araçları da kullanmamız gerekiyor” dedi.


Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 18 kişi hayatını kaybetti, bin 443 vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı’nın son paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”na göre, toplam Corona virüsü vaka sayısı 260 bine yaklaşıyor.

24 Ağustos Pazartesi günü Türkiye’de 95 bin 943 test yapıldığı ve bin 443 yeni vaka tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 18 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, 743 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Böylece toplam can kaybı 6 bin 139’a, toplam vaka sayısı da 259 bin 692’ye yükseldi.

Bakanlığın verilerine göre, toplam test sayısı da 6 milyon 423 bin 409 oldu.


Diyarbakır’da Covid-19 tanılı sağlıkçıların sayısı 476’ya yükseldi

Diyarbakır Sağlık Platformu, kentte Covid-19 tanılı sağlık çalışanlarına dair güncel son verileri paylaştı.

Platform içerisinde yer alan Diyarbakır Tabip Odası’nın Başkanı Dr. Elif Turan, tabloyu Twitter üzerinden şu notla paylaştı: “Diyarbakır Sağlık Platformu olarak 6 Ağustos’ta tespit edebildiğimiz kadarıyla Covid-19 tanısı alan sağlık emekçisi sayısı 346 iken, son iki hafta içerisinde 130 sağlık emekçisi daha tanı alarak toplamda 476 oldu.”


Bakan Selçuk: Uzaktan eğitimi yeni normalin bir gereği olarak algılamalıyız

Ankara’da düzenlenen ‘Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var’ toplantısının açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin ‘yeni normalin bir gereği’ olduğunu söyledi.

“Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile istişarelerimiz aralıksız devam ediyor ve ekipler oluşturduk, bu ekipler birlikte çalışıyorlar. Bu çerçevede bizim uzaktan eğitimi bir zorunluluk ya da zaruret olmanın ötesinde, artık bundan sonra yeni normalin gereği biçiminde algılamamız söz konusu ve uzaktan eğitim her şekilde salgından sonra da bizim eğitim sistemimizin kalitesini artırma noktasındaki araçlarımızdan bir tanesi olacak.”

Selçuk, “Uzaktan eğitimde iyi bir yere gelmek ve yüz yüze eğitimi de sağlıklı bir şekilde başlatmak için her şeyi hazırlamaya çalışıyoruz” diye ekledi.


ABD’de Covid-19 hastaları için plazma tedavisine onay

ABD’de Covid-19 hastalığının Corona virüsüne karşı antikor içeren kan plazması ile tedavisi için acil durum onayı verildi.

Buna göre, Covid-19’a yakalanan ve iyileşen kişilerin kanlarından alınacak plazma, acil durumlarda mevcut Covid-19 hastalarına verilecek.

Böylece, Covid-19’a bağlı ölümlerin önemli oranda önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ancak plazma tedavisinin Covid-19’a bağlı ölümleri azaltmada ne kadar etkili olduğu şu ana kadar kesinliklik kazanmış değil.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin plazma tedavisi için onay vermesini, “çok tarihi bir atılım” olarak nitelendirdi.


Silvan’daki iki PTT şubesi kapatıldı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan Merkez PTT şubesinde veznedar olarak çalışan bir kişi Corona virüsüne yakalandı.

MA’da yer alan habere göre veznedarın virüse yakalanması üzerine çalıştığı şube bir haftalığına kapatıldı.

İlçenin Cami Mahallesi’nde bulunan diğer bir PTT şubesinin de yine önlem amaçlı bir hafta süreyle kapatıldığı belirtildi.


Haftanın ilk iş gününde metrobüslerde adım atacak yer yok

İstanbul’da haftanın ilk iş gününde toplu ulaşım araçlarında yoğunluk yaşandığı görüldü.

Covid-19 salgınının yayılımının engellenmesi amacıyla getirilen maske kuralına çoğunlukla uyulduğu, kalabalık nedeniyle fiziksel mesafe kuralının ise uygulanamadığı kameralara yansıdı.

DHA, Beylikdüzü ve Avcılar’dan Zincirlikuyu, Cevizlibağ veya Söğütlüçeşme’ye hareket eden metrobüslerde adım atacak yer kalmadığını fotoğraflarla servis etti.


Fransa’da Mayıs ayından bu yana en yüksek vaka artışı

Fotoğraf: AFP

Fransa’da Corona virüsü salgınında son 24 saatte 4 bin 897 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 242 bin 899’a yükseldi.

Ülkede Mayıs ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayda geçti.

Fransa’da son 24 saatte Covid-19 nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının da 30 bin 513’e ulaştığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, 383’ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 4 bin 709 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğunu açıkladı.


Dünya genelinde son durumu

Dünya genelinde Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 23,586,023
 • Can kayıpları: 812,527
 • İyileşenler: 16,084,558
 • Aktif vakalar: 6,688,938

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (5,874,146)
 • Brezilya (3,605,783)
 • Hindistan (3,106,348)
 • Rusya (956,749)
 • Güney Afrika (609,773)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (180,604)
 • Brezilya (114,772)
 • Meksika (60,480)
 • Hindistan (57,692)
 • Britanya (41,429)

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gülistan Doku 233 gündür kayıp: Zaynal Abarakov kimdir ve ne tür bağlantıları vardır?
Sonraki Haber
Sancar’dan muhalefete ‘barış anayasası’ çağrısı