Ana SayfaGüncelGazeteci Varlık Özmenek hayatını kaybetti

Gazeteci Varlık Özmenek hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Gazeteci Varlık Özmenek, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 77 yaşında vefat eden Özmenek, sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarıyla da biliniyordu.

Türkiye’nin duayen gazetecilerinden Varlık Özmenek, 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), “Bir süredir Ankara’da tedavi görmekte olan, 1980-1984 dönemi Genel Yönetim Kurulu üyemiz, meslek büyüğümüz, abimiz Varlık Özmenek hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına, ÇGD camiasına, dostlarına başsağlığı diliyoruz” açıklamasıyla gazetecinin vefatını duyurdu.

Özmenek, yarın ikindi namazından sonra Kocatepe Camii’nde yapılacak törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

Varlık Özmenek hakkında

Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olan Özmenek, mesleğe 1963 yılında Köy Enstitüleri’nin İmece dergisinde başladı.

Ardından çalıştığı gazeteler şöyleydi: Yenigün, Yeni Ortam, Hürriyet, Politika, Vatan, Görev, Dünya, Şenola, Aydınlık, Demokrasi, Ülkede Gündem.

İmece, 7 Gün, Yürüyüş, Adımlar, İlke ile Bilim ve Sanat dergileri ve İSTA, THA ile ANKA ajanslarında çalışmalar yürttü.

WDR, NOS, NPS, Sweden Radio TV, Danimarka, Norveç, Belçika, Berlin Radyoları Türkçe Redaksiyonları ve Radyo Mozaik gibi radyo kananllarında çeşitli görevlerde bulundu.

Gazeteciliğe başladığı 1963’te Türkiye İşçi Partisi’ne de üye olan Özmenek, 30’u aşkın sivil toplum kuruluşunda çalışmalar da yürüttü. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara Film Festivali, Türk Dil Derneği bunlardan sadece bir kaçıydı.

Özmenek’in İşte Sovyetler Birliği ve Büyük Soygun’da Medya adında kitapları da bulunuyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erdoğan CHP'li belediyeleri hedef aldı: İdeolojik belediyecilik yeniden hortladı
Sonraki Haber
Antep’te katledilen 40’ı çocuk 56 sivil anıldı