Ana SayfaManşetGülistan Doku 233 gündür kayıp: Zaynal Abarakov kimdir ve ne tür bağlantıları vardır?

Gülistan Doku 233 gündür kayıp: Zaynal Abarakov kimdir ve ne tür bağlantıları vardır?

HABER MERKEZİ – Dersim’de Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için açıklama yapan Dersim Kadın Platformu, Gülistan’ın kaybolmasında baş şüpheli olan ‘Zaynal Abarakov kim ve ne tür bağlantıları vardır?’ diye sordu. Gülistan’ın suyun içinde olmadığını bildiklerini belirten abla Aygül Doku ise, “Bu kadar şaibe ortada varken su ihtimali üzerinde bu kadar duranlar, neden şu şaibeler üzerinde durmuyor? diyerek, Gülistan’ı bulmadan davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.

233 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturmada arama çalışmaları 18 Ağustos itibarıyla sonlandırılmıştı.

Aylardır kendisinden haber alınamayan Gülistan için, Dersim Kadın Platformu üyesi kadınlar Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

“Gülistan’ın intihar ettiği yönünde sürekli algı oluşturdular”

Gülistan’ın intihar ettiğine ilişkin somut delil varmış gibi yedi aydan uzun bir süre sadece suda arama yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

Bu süreçte toplum ve kadınların hafızası başka şeylere işaret ederken, eski Tunceli İl Valisi Tuncay Sonel ve bazı kurum amirleri Gülistan’ın intihar ettiği yönünde sürekli bir algı oluşturmaya çalışmışlardır.

Bu süreçte aileyi de sürekli baskı ve denetim altında tutma çabası içinde olan Tuncay Sonel, Gülistan’ı suda çıkaracağı konusunda aileye sözler vererek oyalamış, Gülistan olayının belki de istediği yer/yerlere atanması önünde engel oluşturmasını önlemiş ve hiçbir şey olmamış gibi kentimizden ayrılıp gitmiştir. Bu süreç boyunca sadece suya odaklı yürütülen çalışmalar diğer kanıtların toplanmasını da önlemiştir.

“Bu kadar şüpheli durum varken Zaynal Abarakov hakkında neden etkili bir soruşturma yapılmamıştır?” diye sorulan platform açıklamasında devamla şu sorular soruldu:

Zaynal Abarakov kimdir ve ne tür bağlantıları vardır?

Gülistan’ın akıbetini soran kadınlar ve arkadaşlarına gözaltına alma, burslarını kesme, yurttan çıkarma gibi baskılar uygulanırken, baş şüpheli Abarakov ve ailesinin taşınmasına neden göz yumulmuştur?

Olay günü Abarakov’un üvey babasına ait aracın çamurlara bulanmış olması delil açısından neden değerlendirilmemiştir?

Tanık ifadeleri ve telefonda alınan sinyal bilgisine göre Gülistan’ın 16.30 saatlerinde hala yaşadığı anlaşılmasına rağmen, Abarakov ve ailesinin 5 Ocak günü 16.00’ dan sonra nerede oldukları/ne yaptıklarına ilişkin veriler neden toplanmamıştır?

İlimizde olayla ilgisi, en azından bilgisi olabilecek birçok kişinin tayin olup gittiği doğru mudur yoksa bu bir tesadüf müdür?

Gülistan Doku olayı Abarakov ile bağlantılı değilse neden aydınlatılmamaktadır? Olayın bilmediğimiz başka bir yönü mü bulunmaktadır?

“Gülistan’ı bulmadan davanın peşini bırakmayacağız”

Fotoğraf: Pirha

Açıklamada konuşan abla Aygül Doku ise, kardeşinin intihar ettiğine inanmadıklarını dile getirdi ve ekledi:

Biz acılı bir aile olarak şunu biliyorduk; iki gün önce ben Gülistan’la görüştüm ve ikinci üniversiteyi okumayı düşündüğü için benden kitap istedi. Daha sonra 15 tatilde eve gelecek diye anneme ayakkabı, yeğenlerime toka almış. İki hafta önce de KPSS kitapları almış, 15 tatilde eve gelecek ve daha sonra da Mersin tatilini planlamıştı.

Yine 4 Ocak gecesi işe giriyor. Cuma günü Gülistan’ı arıyorum ‘Ne yapıyorsun’ diye soruyorum. ‘Pazartesi sınavım var, finale hazırlanıyorum abla’ diyen kardeşim ne hikmetse bize ‘İntihar etti’ denildi.

Gülistan’ın suyun içinde olmadığını bildiklerini ifade eden abla Doku, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu kadar şaibe ortada varken su ihtimali üzerinde bu kadar duranlar, neden şu şaibeler üzerinde durmuyor? Olayın bir an önce aydınlanmasını bekliyoruz. Bizim istediğimiz artık tek şey bu olayın artık bir cinayet olayına dönüşmesi ve çözülmesidir.

Aile olarak 233 gündür kentteyiz ve 227 gün boyunca suda ceset bekledik, 233 gündür de kızımızın katillerinin peşindeyiz. Biz Gülistan’ı bulmadan biz bu davanın, bu olayın peşini bırakmadık, bırakmayacağız.


“Gülistan’ın kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı”

Polis raporu düzmece çıktı: Gülistan Doku o saatte yaşıyormuş

Gülistan Doku’nun kaybolmadan önce alıkonulduğu ortaya çıktı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erdoğan’dan Biden’a: Çay içmişliğimiz var ya, böyle bir ifadeyi nasıl kullanırsın?
Sonraki Haber
Covid-19 salgını: Dünya genelinde vakalar 23 buçuk milyonu aştı