Ana SayfaEkolojiMalatya’da şiddetli deprem

Malatya’da şiddetli deprem

HABER MERKEZİ – Malatya Pütürge’de AFAD’a göre 5.2, Kandilli’ye göre ise 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Elazığ, Diyarbakır gibi çevre illerde de hissedildi. Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, “Bu depremle DAF’daki kırılma Çelikhan-Erkenek sınırına dayandı” yorumunda bulundu.

Malatya’nın Pütürge ilçesinde şiddetli bir deprem yaşandı.

Saat 12:37’de meydana gelen depremin büyüklüğüne ilişkin çelişkili veriler var.

AFAD’a göre büyüklüğü 5.2 (Mw) olan deprem, Kandilli Rasathanesi tarafından ise 5.7 (ML) olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi, depremin yerin 5 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini belirtti.

Kandilli, Richter ölçeği olarak da bilinen yerel büyüklüğü (ML) gösteren veriyi kullanırken, AFAD ise büyüklük göstergesi olarak moment büyüklüğünü (Mw) veriyor.

Belediye başkanı: Ağır hasarlı binalar var

Bu arada Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük yaptığı açıklamada Haziran ayında meydana gelen depremde hafif hasar gören binalarda ağır hasar oluştuğunu söyledi. Sülük, daha önceden boşaltılan bu binalarda herhangi bir can kaybı olmadığını dile getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok” açıklamasında bulundu.

Naci Görür: Bu depremle DAF’daki kırılma Çelikhan-Erkenek sınırına dayandı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, 31 Temmuz’da Malatya’da meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin ardından “Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF (Doğu Anadou Fay hattı) ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor” uyarısında bulunmuştu.

Bugünkü deprem üzerine değerlendirmelerde bulunan Görür, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Bu depremle DAF’daki kırılma Çelikhan-Erkenek sınırına dayandı” dedi.

Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, “Deprem yerine ve Çelikhan’a dikkat ediniz” notuyla bir de harita paylaştı:

Sivrice depreminde 41 kişi ölmüştü

Malatya’nın Pütürge ilçesinde, 5 Haziran’da AFAD’a göre 5.0, Kandilli’ye göre ise 5.3 büyüklüğünde büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde ise 24 Ocak’ta meydana gelen çok şiddetli deprem geniş bir bölgede hissedilirken, çok sayıda yapıda hasara neden olmuştu. Depremde 37’si Elazığ’da, dördü Malatya’da olmak üzere toplam 41 kişi yaşamını yitirmişti.
Önceki Haber
Askerler sınır ticareti yapan köylüyü öldürdü
Sonraki Haber
AUFF 2020'nin Ulusal Belgesel Film Yarışması finalistleri belli oldu