Ana SayfaEkolojiMunzur Gözeleri için imza kampanyası

Munzur Gözeleri için imza kampanyası

HABER MERKEZİ – Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözeleri’nde hayata geçirilmek istenen projeye karşı imza kampanyası başlattı.

Dersim’de Munzur Gözeleri’nin yapılaşmaya açılmak istenmesine karşı tepkiler devam ediyor.

Munzur Özgür Aksın Meclisi, “Peyzaj düzenlemesi adı altında Munzur Gözlerinin tahrip ve talan edilmesini durdurun” başlığıyla Change.org üzerinden imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya dair yapılan açıklamada, Munzur Gözeleri’nin 2001 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmesinin yanı sıra Milli Park statüsündeki Munzur Vadisi’ne de kaynak teşkil ettiği ve bunun uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alındığı hatırlatıldı.

Alevi–Kızılbaş inancı için kutsal bir mekan olan Munzur Gözerleri’nde hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesi’nin inanç, kültür ve toplumsal hafızaya müdahale ile eş değer olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Munzur Gözelerindeki Peyzaj projesi ile koruma altındaki bir mekânın betonlaşmanın önü açıldığı gibi doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerin sokulması bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez.

Bilimsel ve teknik raporların hiçe sayılarak, yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik bir yıkım projesidir. Gözeler, ziyaret alanımızdır! İnancımıza tahammülü olmayanlar orayı düzenleyemez. Halkın, kanaat önderlerinin, ekoloji hareketlerinin, demokratik kitle örgütlerinin görüşleri, rızalığı alınmadan Munzur Gözelerine yapılacak herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Peyzaj düzenlemesi adı altında Munzur Gözlerinin tahrip ve talan edilmesine hayır.


Kampanyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İzmir'de taksi ücretlerine zam
Sonraki Haber
“Asgari ücretlinin maaşı 7 ayda 527 TL eridi”