Ana SayfaToplumsal CinsiyetNurbari’yi öldüren Salih Mihrican infaz yasasıyla tahliye edilmiş

Nurbari’yi öldüren Salih Mihrican infaz yasasıyla tahliye edilmiş

HABER MERKEZİ – Ceylapınar’da kız kardeşi Nurbari Mircihan’ı öldüren Salih Mihrican’ın bir süre önce infaz yasasıyla tutuklu olduğu cezaevinden tahliye edildiği ortaya çıktı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Kadın Meclisi, Ceylanpınar’da 25 Ağustos tarihinde ağabeyi Salih Mihrican tarafında öldürülen Nurbari Mihrican’a ilişkin açıklama yaptı.

HDP İlçe Örgütü binasında bir araya gelen kadınlar, “Kadın kırımı toplum kırımıdır” pankartı açtı.

Açıklamaya aralarında HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nünde bulunduğu çok sayıda kadın katıldı.

Burada konuşan TJA aktivisti Ayşe Işık, Salih Mihrican’ın bir süre önce uygulamaya konulan tartışmalı infaz yasası ile tahliye edildiğini söyledi.

Nurbari’nin katledilmesi göz göre göre geldi” dedi. Nurbari ve diğer aile fertlerinin daha öncesinde aynı şahıs tarafından tehdit edildiğini dile getiren Işık, ailenin şahıs hakkında birçok kez şikayette bulunduğunu söyledi. Işık, “Emniyetten aldıkları cevap çok hazin. ‘İfadesi alınır bırakılır’ deniliyor. Yani, Emniyet diyor ki; ‘Şikayetçi olmayın çünkü biz sizi korumayız, katili sinirlendirirsiniz ve size daha kötüsünü yapar.’

Aile şikayetçi oluyor, katil abi cezaevine atılıyor ama bir ay içeride kaldıktan sonra infaz yasasıyla salıveriliyor” dedi. Işık, “Nurbari ve diğer kadınların katili abiler, kocalar, sevgililer, tecavüzcüler mi? Yoksa bunların serbestçe ortalarda gezerek kadınları katletmesine çanak tutan bu çürümüş, bozuk, katili ve tecavüzcüyü koruyan düzen mi?

Ardından konuşan HDP’li Ayşe Sürücü ise, Batman’da İpek Er’i tecavüz ederek intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın salıverilmesine tepki göstererek, “Hani adalet. Adalet nerede?” dedi.

“Örgütlü gücümüz ile bu faşist zihniyetin karşısında duracağız” diyen Sürücü, tecavüze uğrayan binlerce kadın ve Er için “hesap soracaklarını” vurguladı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde tören
Sonraki Haber
İstanbul'daki 1 Eylül Barış Günü'nün programı belli oldu