Ana SayfaGüncelRojava’da film festivali: 150 ülkeden iki bin 73 film

Rojava’da film festivali: 150 ülkeden iki bin 73 film

HABER MERKEZİ – Rojava’nın Şehba bölgesinde çalışma yürüten Avrin Sinema Komünü, 21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nde film festivalinin startını verecek. Festival için 150 ülkeden toplanan iki bin 73 film arasından seçki yapılacak.

Suriye’nin Rojava bölgesinde faaliyet yürüten Afrin Kültür ve Sanat Komitesi’ne bağlı Avrin Sinema Komünü, 21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nde Rojava Lelun Festivali düzenlemeye hazırlanıyor.

Festival ilk olarak Şehba Kantonu’nda start alacak.

150 ülkeden toplanan sinema filmlerinin 2 bin 73’ü komüne ulaşırken 58 gün boyunca 58 film seçilecek.

Festivalin hazırlık aşamasına dair JinNews’ten Fidan Abdullah’a konuşan Festival İzleme Komitesi üyesi Zilan Sıleman, “Uzun süredir bu festivalin hazırlıklarını yapıyoruz. Bu festivalimiz dünya genelini kapsıyor” dedi.

Bir ilki gerçekleştiriyorlar

Kürtçe olan festivalin önemine işaret eden Zilan, şunları söyledi:

Bir süredir hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu festival dünya genelinin katılımıyla ilk defa sahnelenecek. Hazırlık aşamasında Lêlûn adlı bir sayfa açtık ve dünya genelinde sosyal medya üzerinden iletişim kurduk ki filmleri daha sağlıklı ve verimli bir şekilde bize ulaştırabilsinler. Festival Komitesi içeriden ve dışarıdan gelen filmleri değerlendirerek çevirisini yaptı. Aynı zamanda bu komiteye farklı ülkelerden gelen yedi kişi bulunmakta. Ödül gecesinde bunlar da bulunacak.

Kadın temalı filmler

Festival komitesi gelen filmler arasında seçki yaparak 21 Eylül’e hazırlanıyor

Festivalde kadının emeğine ve rolüne de değinen Zilan, şöyle dedi:

Kadınlar komitenin hazırlık ve toplanma aşamasında yerini alıyor. Ayrıca kadın temalı filmlerin incelenmesini yapıyorlar. Lêlûn’la Afrinlileri dünyaya tanıtarak halkın topraklarına dönmesini sağlayacağız.
Önceki Haber
İstanbul'da bir erkek yanındaki kadını darp etti, kimse müdahale etmedi
Sonraki Haber
Artuklu Üniversitesi'nde yolsuzluk soruşturması: İstifalar başladı