Ana SayfaEkonomiTürkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldü

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldü

HABER MERKEZİ – Covid-19 salgınının etkilerinin en yoğun olarak hissedildiği ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 9,9 küçüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2020 yılı ikinci çeyrek (Nisan – Haziran) ilk tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,9 azaldı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım yüzde 4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı.

Sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi de, 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 azaldı.

İktisatçı Mustafa Sönmez, ekonomideki küçülmenin, ihracat ve turizmdeki daralmadan kaynaklandığını belirtti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Pandemi servisinde çalıştırılmış: Risk grubundaki işçi 'Corona'dan öldü
Sonraki Haber
Diyarbakır’ın kalbine Berlin Duvarı gibi proje