Ana SayfaDünyaTürkiye’den Doğu Akdeniz için yeni NAVTEX ilanı

Türkiye’den Doğu Akdeniz için yeni NAVTEX ilanı

HABER MERKEZİ – Ankara ile Atina arasında Doğu Akdeniz’de gerilim devam ederken, Türkiye sondaj gemisi Yavuz’un Kıbrıs açıklarında yürüteceği çalışmalar için yeni NAVTEX ilan etti.

Türkiye, Yavuz isimli sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam edeceğini belirterek, 18 Ağustos ve 15 Eylül tarihleri için yeni bir NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan etti.

Bu duyuru, Türkiye’nin sahip olduğu üç sondaj gemisinden biri olan Yavuz için daha önce 17 Temmuz ve 20 Ağustos için ilan edilen NAVTEX’in uzatıldığı anlamına geliyor.

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilanı üzerine Güney Kıbrıs da karşı NAVTEX yayımladı.

Güney Kıbrıs yönetiminden yapılan açıklamada, Türkiye’nin “Yavuz sondaj gemisi ve ona eşlik eden gemilerle Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi ve kıta sahanlığında yetkisiz ve yasadışı faaliyette bulunduğu” öne sürüldü.

Açıklamada, “Bu eylem, uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal etmekte, deniz güvenliği prosedürlerini etkilemekte ve Kıbrıs Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde suç oluşturmaktadır” denildi.

Bu arada Türkiye’nin diğer iki araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri de devam ediyor.

Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesaplarında bu gemilerin fotoğraflarını da paylaştı.

Kıbrıs açıklarında sismik çalışmalar yürüten ve beş savaş gemisinin eşlik ettiği Oruç Reis için çıkarılan NAVTEX’in süresi 23 Ağustos’ta doluyor.

Doğu Akdeniz gerilimi

Türkiye, Yunanistan’ın Mısır’la yaptığı deniz yetki sınırlandırma anlaşmasının ardından araştırma gemisi Oruç Reis’i donanma gemileri eşliğinde Yunanistan’a ait Meis Adası açıklarına göndermişti.

Ardından Yunanistan da Oruç Reis’i takip etmeleri için savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de konuşlandırmıştı.

Atina, Oruç Reis’in, Yunanistan’ın kıta sahanlığına giren sularda “yasa dışı olarak” faaliyet gösterdiğini savunuyor. Ankara ise bu suçlamayı reddediyor.


Karınca, DW Türkçe, BBC Türkçe

Fransa, Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artırıyor


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Mardin'de erkek şiddeti: Salih Parçin, evli olduğu kadın ile kızına ateş açtı
Sonraki Haber
Belarus'ta protestolar bir haftayı geride bıraktı