Ana SayfaGüncel10 Ekim Katliamı Davası: Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu

10 Ekim Katliamı Davası: Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu

HABER MERKEZİ – 10 Ekim Katliamı’na ilişkin firari sanıkların yargılandığı davada konuşan avukat, ‘IŞİD’in Türkiye emiri’ olduğu belirtilen Ebu Zeynep’in isminin dosyada olmadığına dikkat çekerek, “Emniyet gönderdiği fezlekede, ‘ben Ankara katliamı emrini veren kişiyi tespit ettim ama onunla ilgili bir şey yapmayacağım’ diyor” ifadelerini kullandı. Mahkeme, sanık Yunus Durmaz’ın iletişim tapelerinde yer alan Ebu Zeynep hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Aralık’a ertelendi.

10 Ekim Ankara Gar Katliamı Davası’nda firari sanıkların yargılandığı davanın yedinci duruşması, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Davada firari sanıklar İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız, Hasan Hüseyin Uğur ile IŞİD yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan ve “insanlığa karşı suç” kapsamında hakkında iddianame düzenlenen Erman Ekici yargılanıyor.

Duruşmaya sanıklardan Erman Ekici bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada 10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan avukatlar ve katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri hazır bulundu.

Duruşma, bir önceki celse verilen ara karar neticesinde ilgili kurumlardan gelen müzakereler okunmasıyla başladı.

Gelen müzakerelere dair konuşan 10 Ekim Avukat Komisyonu avukatlarından Murat Kemal Gündüz, gelen cevapların net ve doyurucu olmadığını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istenilen “İŞİD terör örgütünün fotoğraflı teşhis albümüne” ilişkin müdürlükten gelen cevaba dair konuşan Gündüz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün iki polisin tuttuğu tutanağa dayanarak cevap verdiğini vurguladı.

İki polisin tuttuğu tutanak ile ‘gende yok’ diyor. Yargının bu hale düşmesine bakıyoruz, İçişler Bakanı geçen yaptığı açıklamada memleketin en yüksek mahkemesine ayar vermeye kalktı. Bu beyanatı veren Emniyet Genel Müdürlüğü, kriminal daire de bu yönde bir çaba içerisindeler. Israrla yazmanıza rağmen net bir cevap yok. İki polisin tutanağına dayanarak ‘bizde yok’ diyorlar. Ama bu cevaplar davanın gidişatı için önemli.

‘Mitingde görevli tek bir polis dinlenmedi’

Ardından söz alan avukat İlke Işık da mahkemenin iddianame aşamasında soruşturması tamamlanmayan bir davayı kabul ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

Ama bu iddianameye dokunmadan bir karar verdiniz. Şimdi de iddianamenin yapması gereken soruşturmalarla uğraşıyoruz. Araştırılmayan birçok şeyi biz talep ettik. İçişleri Bakanı ‘İŞİD birçok eylem planlıyor’ diyor. Evet ve bu dosyada firari olan sanıklar da planlıyor olabilir. Peki neden bu ülkede bunların yıllardır gezmesine izin verildi.

Gezmesine neden olanların sorumluluğunu ne yapacağız buna ilişkin tüm taleplerimizi reddettiniz. Mitingde sorumluluğu olan tek bir polis memurunu buraya getirip dinlemediniz. O kadar talep ettik. İçişleri Bakanlığı bunların sorumluluğuna dair müfettiş raporunu hala göndermiyor.

‘Katliamın emrini kim verdi?’

“Bu katliam emrini kim vermiştir?” diye soran Işık, “Sınırları İŞİD’e bırakmasalardı, istihbarat örgütleri bütün bu bilgileri toplayıp gereken yerlere bildirseydi, Ankara Emniyeti gereken önlemleri alsaydı bu katliam olmayacaktı” dedi.

Ardından söz alan avukat Erkan Ünüvar, sanık Yunus Durmaz ile yaptığı yazışmalardan Türkiye’deki katliamların talimatını veren ve Türkiye emiri olduğu anlaşılan Ebu Zeynep’in soruşturmaya dahil edilmediğini hatırlattı.

Ünüvar, “Bu kişi Yunus Durmaz’ın da başındaki kişi. Yunus Durmaz bu kişiye ‘şeyh’ diye hitap ediyor. Emniyet, yapılan görüşmelerde Ebu Zeynep’in Türkiye sorumlusu olduğunu değerlendirilmektedir. Bu yazışmalar bizim dosyamızda var. Mektup isimli bir yazışmada ‘Türkiye bize savaş ilan etti biz de vurun dedik’ deniliyor. Şeyh dedikleri Ebu Zeynep’ten talimatların alındığını ve yapılan yazışmalarda ayrıca tercüman kullanıldığını da anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Ebu Zeynep Türkiye emiri’

İddianamede bir numaralı sanık olarak İlhami Balı’nın yer aldığını kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti:

Ama yapılan görüşmelerden İlhami Balı’nın İŞİD’in sınır emiri olduğunu, Türkiye emirinin de Ebu Zeynep olduğunu anlıyoruz. Türkiye’de yapılacak eylemleri, yapılacak konumlandırma ve buna benzer birçok emir talimatını Ebu Zeynep veriyor. Ebu Zeynep Türkiye emiri ama bizim dosyamızda yok.

Dolayısıyla emniyet gönderdiği fezlekede, ‘ben Ankara katliamı emrini veren kişiyi tespit ettim ama onunla ilgili bir şey yapmayacağım’ diyor. Ankara katliamı hakkında sosyal medyada paylaşım yapanlar yargılanıyor ama İŞİD emiri olan kişinin isminin dosyada yer almaması anlaşılır değil. Savcılık neye dayanarak iddianamede buna yer vermemiş anlaşılır değil.

‘Devletin mahkemesinde İŞİD’i savunuyor’

Ardından sanık Erman Ekici’nin avukatı Heyam Fidan söz aldı. Bunun üzerine katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Devletin mahkemesinde İŞİD’i savunuyor’ diyerek tepki gösterdi.

Fidan’ın “İşte bu nedenle duruşmanın izleyicisiz gerçekleşmesini talep ediyoruz” sözüne ise katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Biz izleyici değiliz mağduruz mağdur” yanıtını verdi.

Mahkeme başkanı ise, “Oturduğunuz yerde müdahale etmeyin, bir daha ben söz vermeden konuşursanız dışarı çıkaracağım” dedi.

Söz alan sanık Erman Ekici ise suçlamaları reddetti.

Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu

Verilen aranın ardından savcı, tutuklu yargılanan Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, firari olan 16 sanık hakkında Interpol vasıtasıyla kırmızı bültenle aranmalarının sağlanması hususunda Adalet Bakanlığı’na tekrar müzekkere yazılmasına, Suriye’deki kamplarda bulunan sanıklardan Mustafa Delibaşlar, Fadile Delibaşlar, Cebrail Kaya ve İlhami Balı hakkında Adalet Bakanlığı’na yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.

MASAK’a tekrar müzakere yazılmasına, sanık Yunus Durmaz ile ilgili iletişim kayıtlarının Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenmesine, Ebu Zeynep için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına ve tutuklu sanık Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına da karar verildi.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 15 Aralık’a erteledi.


Mezopotamya Ajansı’ndan derledik.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Batman'da "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" kurdelesi astıkları için gözaltına alınan kadınlar serbest
Sonraki Haber
İstanbul Halk Ekmek ürünlerine zam