Ana SayfaGüncel19 yıla kadar hapisleri isteniyor: Sekiz gazeteci yarın hakim karşısında

19 yıla kadar hapisleri isteniyor: Sekiz gazeteci yarın hakim karşısında

HABER MERKEZİ – Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun haberini yaptıkları gerekçesiyle 19 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan üçü tutuklu sekiz gazeteci, yarın ikinci kez hakim karşısına çıkacak. Savcı duruşmadan bir gün önce verdiği mütalaasında tüm gazetecilerin iki ayrı suçtan cezalandırılmasını istedi. Gazetecilik meslek örgütleri ise dayanışma amacıyla duruşma öncesi İstanbul Adliyesi önünde yapılacak açıklamaya çağırdı.

Libya’da yaşamını yitiren MİT mensuplarına ilişkin yapılan haberler nedeniyle tutuklu bulunan OdaTv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, OdaTv muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ile ilk duruşmada tahliye edilen Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve OdaTv Haber Müdürü Barış Terkoğlu yarın ikinci kez hakim karşısına çıkacak.

Davada BirGün gazetesi yazarı Erk Acerer ile Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi Eren Ekinci de yargılanıyor.

Çağlayan’daki İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi basın meslek örgütleri “gazetecilik yargılanıyor” diyerek saat 09.00’da adliye önünde buluşma çağrısı yaptı.

Gazetecilerden Çelik, Keser ve Terkoğlu ilk duruşmanın görüldüğü 24 Haziran’da adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş, üç gazetecinin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Savcı mütalaasını bugün verdi

Bu arada duruşma savcısı İlkay Özcan, bugün mahkemeye mütalaasını sundu.

Duruşmadan bir gün önce verilen mütalaada, iddianamedeki ifadelerin birebir aynısı yer aldı.

Savcı, tek bir haber nedeniyle gazetecilerin iki farklı suçtan, MİT Kanunu’nun 27/3. fıkrasından ve TCK 329’uncu maddesinden ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi.

Savcı ayrıca, tutuklu bulunan Pehlivan, Kılınç ve Ağırel için “suçların kanunda öngörülen cezasının alt ve üst sınırları, tutuklu sanıkların almaları muhtemel ceza ile tutuklama tedbirinin ölçülü olması gibi nedenlerle tutuklu sanıklar üzerinde adli kontrol hükümleri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olması” gerekçeleriyle tutukluluk halinin devamını istedi.

Savcı, Almanya’da bulunan gazeteci Erk Acarer’in dosyasının ayrılmasını da talep etti.

Dayanışma çağrıları

Duruşma öncesi basın meslek örgütlerinden dayanışma çağrıları da yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC):

Türkiye’de yıllardır toplumu susturmak için gazeteciden suçlu yaratılmaya çalışılıyor. Gazetecilik suç değildir. Halkın bilmesi istenmeyen her haber, terör ya da casusluk faaliyeti olarak gösterilmeye çalışılıyor, topluma gözdağı veriliyor. Bu nedenle Türkiye cezaevlerinde en fazla tutuklu gazeteci bulunan ülkeler arasında yer alıyor. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellemek için gazetecileri tutuklamanın basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne, anayasaya aykırı olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Cezaevindeki 75 meslektaşımızın özgür bırakılmasını istiyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS):

Bir hukuk devletinde neyin suç olup neyin olmadığı kişiden kişiye değişmez. Hukukta keyfiyet olmaz. Sosyal medyadan canlı paylaşılan, TBMM oturumuna konu olan bir cenazenin haberi nedeniyle gazeteciler hapsedilemez. Hiçbir dayanağı olmayan, somut bir delile dayanmayan bu davanın bir an önce düşürülmesi, tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmalarını istiyoruz.

Haberin Var Mı İnisiyatifi:

Meslektaşlarımız sadece gerçeği savundukları, baskılara boyun eğmedikleri için ağır tecrit koşulları altında tutuluyor. Gazeteciler Davası’nın ikinci duruşması 9 Eylül günü Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Bu kumpasa, adaletsizliğe karşı duran, gerçeklerin yanında olan herkesi saat 09.00’da adliye önünde buluşmaya davet ediyoruz.

Ne olmuştu?

OdaTv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç, 5 Mart’ta çıkarıldıkları mahkemece “MİT Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklamaya gerekçe olarak “Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine OdaTv ulaştı” başlıklı haber gösterilmişti.

OdaTv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da soruşturmaya dahil edilmiş, 6 Mart’ta ifade vermek için gittiği İstanbul Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Söz konusu soruşturma genişletilerek Yeni Yaşam Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve editör Semiha Alankuş ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel de ifadeye çağrılmıştı.

6 Mart’ta İstanbul Adliyesi’nde ifade veren gazeteci ve yazarlar çıkarıldıkları mahkemece yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ancak savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Çelik, Keser ve Ağırel, İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etme” iddiasıyla 8 Mart’ta tutuklanmıştı.

13 Nisan’da Meclis’ten geçen İnfaz Yasası’nda yapılan değişikliğe gece yarısı son dakika ekleme yapılmış ve MİT Kanunu’na muhalefetten yargılananların infaz indiriminden yararlanmasının önüne geçilmişti.

Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27’inci maddesi gereği tutuklanan gazeteciler hakkında 24 Nisan’da tamamlanan iddianameye Devletin Gizli Belgelerini Yayınlama (TCK 329-1) maddesi de eklenmişti.

İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesiyle gazeteciler 8 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırma talebiyle yargılanmaya başladı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
“Popülizmin Küresel Yükselişi” raflarda
Sonraki Haber
Gülistan Doku için 3 kentte oturma eylemi yapılacak