Ana SayfaDünyaAvrupa Konseyi: Osman Kavala tahliye edilmeli

Avrupa Konseyi: Osman Kavala tahliye edilmeli

HABER MERKEZİ – Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 1039 gündür tutuklu bulunan iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala hakkında tahliye talep eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının uygulanması çağrısı yaptı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala için açıklama geldi.

Komite, Kavala’nın serbest bırakılmasına hükmeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanması için çağrıda bulundu.

Açıklamada, AİHM’in Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılmasını’ isteyen 10 Aralık 2019 tarihli hak ihlali kararına uyulması gerektiği belirtildi.

Açıklamada AİHM’in kararına rağmen Kavala’nun ‘susturulması ve diğer insan hakları savunucularının caydırılması’ amacıyla tutukluluk halinin devam ettiği vurgulandı.

Dün, Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Açılış Töreni’nde konuşan AİHM Başkanı Robert Spano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Spano, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarındaki bazı ifadelerin AİHM’le uyuşmadığını dile getirmişti.

Osman Kavala 1039 gündür tutuklu

Osman Kavala, 18 Ekim 2017’de gözaltına alındı ve 15 gün gözaltında tutulduktan sonra 1 Kasım 2017’de “Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konuldu.

Halen aynı cezaevinde tutuluyor.

Kavala tutuklandıktan yaklaşık 1,5 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

İlk duruşma 24 Haziran 2019’da Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda yapıldı.

Oy çokluğu ile Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

18 Temmuz ve 9 Ekim’deki duruşmalarda da mahkeme Osman Kavala için tahliye taleplerini reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 Aralık 2019’da Osman Kavala’nın makul şüphe bulunmadan siyasi gerekçelerle tutuklandığına hükmetti ve tutukluluğun derhal sona erdirilmesini istedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM’in kararının henüz kesinleşmediği gerekçesiyle oy birliği ile Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

18 Şubat 2020’de görülen duruşmada mahkeme, aralarında Osman Kavala’nın da olduğu Gezi Parkı Davası’nda yargılanan sanıkların beraatına karar verdi.

Silivri Cezaevi’nden tahliyesi gerçekleşmeden Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili daha önce re’sen tahliye edildiği başka bir soruşturmadan yeniden gözaltı kararı verildi.

Kavala ertesi gün bu kez “casusluk” suçlamasıyla yeniden tutuklandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu da Gezi Parkı Davası’na beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme başlattı.
Önceki Haber
Oyuncu Birol Ünel hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Kuruyemiş fabrikasındaki patlamada iki işçi öldü