Ana SayfaGüncelAYM Kavala’nın başvurusunun görüşülmesini erteledi

AYM Kavala’nın başvurusunun görüşülmesini erteledi

HABER MERKEZİ – Gezi Davası’ndan beraat eden ancak ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden tutuklanan Osman Kavala’nın ‘tutukluluğunun hukuki olmadığına’ ilişkin AYM’ye yaptığı bireysel başvurunun görüşülmesi ertelendi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Osman Kavala’nın ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden tutuklanmasının hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu bugün karara bağlaması bekleniyordu.

Ancak AYM, Kavala’nın başvurusunun görüşülmesini erteledi.

AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yargılandığı dava kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.

Ne olmuştu?

Osman Kavala, 18 Ekim 2017’de gözaltına alındı ve 15 gün gözaltında tutulduktan sonra 1 Kasım 2017’de “Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konuldu. Halen aynı cezaevinde tutuluyor.

Kavala tutuklandıktan yaklaşık 1,5 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame düzenlendi.

İlk duruşma 24 Haziran 2019’da Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda yapıldı. Oy çokluğu ile Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. 18 Temmuz ve 9 Ekim’deki duruşmalarda da mahkeme Osman Kavala için tahliye taleplerini reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 Aralık 2019’da Osman Kavala’nın makul şüphe bulunmadan siyasi gerekçelerle tutuklandığına hükmetti ve tutukluluğun derhal sona erdirilmesini istedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM’in kararının henüz kesinleşmediği gerekçesiyle oy birliği ile Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

18 Şubat 2020’de yapılan duruşmada mahkeme, aralarında Osman Kavala’nın da olduğu Gezi Parkı Davası’nda yargılanan sanıkların beraatine karar verdi.

Silivri Cezaevi’nden tahliyesi gerçekleşmeden Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili daha önce re’sen tahliye edildiği başka bir soruşturmadan yeniden gözaltı kararı verildi.

Kavala ertesi gün bu kez “casusluk” suçlamasıyla tutuklandı.

Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya çağrı

Bu arada AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Eylül başında Ankara’ya Osman Kavala’yı “derhal serbest bırakma” çağrısında bulundu.

Komite ile bir toplantı yapan AKP hükümeti temsilcileri, Kavala’nın 9 Mart 2020 tarihinden bu yana AİHM tarafından verilen karar dışında bir gerekçeyle tutuklu olduğunu belirtip tutukluluk halinin devamının başka nedenlere dayandığını savundu.

Ankara, toplantıda Anayasa Mahkemesi’nin Osman Kavala tarafından yapılan bireysel başvuruyu öncelikli olarak işleme koyduğu bilgisini de verdi.

Kavala, 1980’li yıllardan bu yana sivil toplum çalışmalarıyla tanınıyor.


Karınca, DW TürkçeÖnceki Haber
Bilirkişi raporu: Duygu Delen'in düşerken bilinci kapalıydı
Sonraki Haber
Hande Buse Şeker'i öldüren Volkan Hicret'e 'kasten öldürme'den ceza istendi