Ana SayfaGüncelAytaç Ünsal’dan Soylu’ya mektup: Heyecanlanmışsınız yine

Aytaç Ünsal’dan Soylu’ya mektup: Heyecanlanmışsınız yine

HABER MERKEZİ – Ölüm orucunun 212’nci günündeki avukat Aytaç Ünsal, Ebru Timtik’in cenaze törenini hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazdığı açık mektupta, “Dosyada dahi olmadığını bilmenize rağmen Savcı Selim Kiraz’dan bahsetmişsiniz. Etki yaratmaya çalışıyorsunuz” dedi.

Adil yargılanma talebiyle 212 gündür ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya açık mektup yazdı.

Ünsal, aynı taleple ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının İstanbul Barosu’na asılmasına tepki gösteren Soylu’ya yanıt verdi.

Bianet’te yer alan habere göre Ünsal mektubunda şunları yazdı:

Açıklamalarınızı, bizi elbirliğiyle kapattığınız hastane hücresinde izledim. Heyecanlanmışsınız yine. Korkmuşsunuz. Savunmaya geçmişsiniz. Diyorsunuz ki, ‘Terör örgütü mensuplarının fotoğrafını baroya asanların bu toprakların değerleriyle ilgisi yoktur.’ Peki gerçek buysa neden bu kadar heyecanlandınız? Neden cenaze töreninden bile korktunuz? Katılanlara gaz ve su sıktırmanızın nedeni neydi? Avukat Ebru Timtik’in bu topraklarla bir ilgisi yoksa nasıl olsa kimse katılmazdı cenazesine. Neden serbest bırakmadınız cenaze törenini?

Bir konuda haklısınız; avukat Ebru Timtik’in, onurlu hukukçuların, İstanbul Barosu’nun sizin temsil ettiğiniz hiçbir değerle ilgisi yoktur!

Dosyada dahi olmadığını bilmenize rağmen Savcı Selim Kiraz’dan bahsetmişsiniz. Etki yaratmaya çalışıyorsunuz. Sahip çıkanları baskılamak için açıkça yalan söylüyorsunuz. Doğru, onların yalancılıkla bir ilgileri yok. Onların komploculukla bir ilgisi yok!

Ebru Timtik’in kardeşi avukat Barkın Timtik’e hapishanede size bağlı jandarma cenazeye katılmasına izin vermedi. Refakatçim olan annem ve babam haftalardır hastane hücresinde benimle beraber tutsaklık yaşıyor. Analara, kardeşlere, eşlere böyle bir zulüm yapılıyor. Doğru, onurlu avukatların bu zalimlikle bir ilgisi yok! Neresinde var Anadolu’nun bu zulüm? Yalan, komplo, terör nerede var?

Yunus Emre’de, Pir Sultan’da, Dadaloğlu’nda, Köroğlu’nda kimde var böyle değerler?

Avukat Ebru Timtik ve adalet için mücadele eden onurlu hukukçular haklıyı, doğruyu ve adaleti temsil ediyor. Ve bugün fiziki olarak ne kadar güçlü olsanız da gerçekte sadece bir avuçsunuz. Farkındayım, bunun paniğini yaşıyorsunuz.

Fakat artık tehditleriniz, mafyavari zorbalıklarınızla İstanbul Barosu’nu tehdit etmekten vazgeçin. Boşuna uğraşmayın, ne yaparsanız yapın milyonların adalet çığlığını bastıramayacaksınız!

Ne olmuştu?

‘Adil yargılanma’ talebiyle tutuklu avukat Aytaç Ünsal’la birlikte ölüm orucuna giren avukat Ebru Timtik, eyleminin 238. gününde, 27 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti.

Ertesi gün Timtik için üyesi olduğu İstanbul Barosu önünde bir anma töreni düzenlenmiş ve baro binasına Timtik’in fotoğrafının olduğu poster asılmıştı.

Timtik’in fotoğrafının baro binasına asılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün bir terör örgütü mensubunun fotoğrafını İstanbul Barosu’na asanları şiddetle kınıyorum. İstanbul Barosuna da yazıklar olsun, İstanbul Barosunun yöneticilerine de yazıklar olsun” demişti.

Soylu’nun hedef gösterdiği İstanbul Barosu ise söz konusu posterin baro kararıyla asılmadığını belirttiği açıklamasında, “Bu poster, İçişleri Bakanının beyanının aksine, güvenlik güçleri tarafından değil, bizzat Baro görevlilerince indirilmiştir. Bunun tanığı da, güvenlik güçleridir. İstanbul Barosu, bu noktadaki tavrının işareti olarak binaya Türk Bayrağı çekmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni adli yıl açılış töreninde konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ebru Timtik’in fotoğrafının asıldığı İstanbul Barosu’nu hedef alarak, “Önümüzdeki dönemde avukatlıktan teröristliğe uzanan bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız” demişti.
Önceki Haber
Erdoğan İstanbul Barosu'nu hedef aldı
Sonraki Haber
HDP'den sekiz kentte 'barış zinciri': Sesimizi yükseltmemiz gerekiyor