Ana SayfaGüncelCizre’de polis şiddeti kameraya yansıdı

Cizre’de polis şiddeti kameraya yansıdı

HABER MERKEZİ – Cizre’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlara yönelik polis şiddeti, evlerden birinde bulunan güvenlik kamerasına yansıdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Yafes Mahallesi’nde bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında İbrahim Kızılkaya, Resul Vesek ve Abdulmütalip Tetik adlı yurttaşlar gözaltına alındı.

Baskın sırasında evlerin kapılarını kıran özel hareket polisleri, aile fertlerini darp edip, tehdit etti.

Polis şiddeti, gözaltına alınan isimlerden Abdulmütalip Tetik’in evindeki güvenlik kamerasına yansıdı.

Mezopotamya Ajansı’nın servis ettiği görüntülerde, kar maskeli ve uzun namlulu özel harekat polislerinin baskın sırasında evin kapısını açan Tetik’in kardeşi Kahraman Tetik’i diz çöktürüp, silahla başında beklediği görülüyor.

O anlarda polislerden birinin, Tetik’in bel kısmına tekme attığı görülüyor.

Sonrasında evin içinden çıkan başka bir polisin de Tetik’in sırtına diziyle vurduğu görüntülere yansıyor.

Haberde, üç katlı evin içindeki birçok kapıyı kıran ve eşyaları dağıtan polislerin, aile bireylerine hareketlerde bulunduğu da aktarıldı.

Baskın sırasında yaşananları anlatan gözaltındaki Tetik’in eşi Bahar Tetik, şunları söyledi:

Sabah saat 5’te geldiler. Kapı sesi geldi. ‘Ben polisim’ diyerek kapıyı kırdılar. Eşim Abdulmütalip’i kelepçelediler. Kafasına tekme ile vurdular. Bana da ‘Konuşma, çocuklarını da al yanına. Siz pis teröristsiniz’ dediler.

Binadaki bazı kilitli odaların yakınlarına ait eşyalarka dolu olduğunu söylemelerine rağmen polislerin bu odaların kapılarını kırdığını söyleyen Tetik, devamla şunları aktardı:

O seni ilgilendirmez. Silah arıyoruz. Silahları belki bu odaya koymuşsunuz’ dediler. ‘Odaların anahtarını çıkaracağım’ dedim ama dinlemeden tekmelerle kapılarını kırdılar. Polis, ‘Ses çıkarırsanız tarama yapabilme emrimiz var’ dedi.

Bir süre sonra yaşananlardan çocuklarının korkması üzerine polislerin çocukları ile birlikte kendisini aşağı kata gönderdiğini dile getiren Tetik, kendilerine “Ben sizi tanımıyor muyum? Siz pis teröristsiniz. Ben çok gördüm sizin gibi teröristleri” şeklinde hakaretlere maruz kaldıklarını da anlattı.

Tetik ailesinin evi gibi baskın yapılan diğer iki evde de kapıların kırıldığı ve gözaltına alınan üç kişinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.
Önceki Haber
KHK’lilerin yürüyüşüne müdahale: Çok sayıda kişi gözaltında
Sonraki Haber
Kadıköy'de havai fişek kullanımı yasaklandı