Ana SayfaGüncelDemirtaş’ı ziyaret eden HDP eşbaşkanlarından açıklama

Demirtaş’ı ziyaret eden HDP eşbaşkanlarından açıklama

HABER MERKEZİ – Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, görüşme sonrası yaptıkları açıklamada, “HDP yönetimi ile Demirtaş arasında ayrılık veya fesat yaratmaya yönelik girişimler beyhudedir” mesajı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, bugün Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan partinin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Edirne Cezaevi önünde basın mensuplarının karşısına geçen Buldan ve Sancar, görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlk sözü alan Buldan, hem Demirtaş hem de Zeydan’la birer saatlik görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Pandemiden dolayı bir uzun süredir arkadaşlarımızı ziyaret edemiyorduk” diyen Buldan, “Daha önceki görüşlerimizde açık görüş yapıyorduk ama pandemi döneminde bugün kapalı görüş yapma gereği duyuldu” diye belirtti.

Hem Demirtaş’ın hem de Zeydan’ın oldukça sağlıklı ve moralli olduklarını belirten Buldan, “Her iki arkadaşımızın da tüm halklarımıza, herkese özel selamlarını ve sevgilerini getirdik” ifadesini kullandı.

Demirtaş’tan salgına ilişkin mesaj

Pervin Buldan, Selahattin Demirtaş’ın Corona virüsü salgınına ilişkin mesajını da paylaştı:

Bu hastalıktan dolayı yaşamını yitiren tüm insanlara başsağlığı diledi, yakınlarına sabırlar diledi. Bu hastalıktan bir an önce kurtulmanın hem mesafe hem maske kullanarak bütün bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken ne varsa bunlara dikkat ederek, halkımızın bu süreci atlatacağına olan inancını ifade etti sayın Demirtaş.

Ayrıca Buldan, Demirtaş ile Türkiye’nin barışı üzerine sohbet ettiklerini vurguladı:

Türkiye’nin barışa olan ihtiyacı üzerine sohbetimizi geliştirdik. 1 Haziran’da HDP’nin açıkladığı tutum belgesi ile 3 aşamadan ve 3 ay devam eden; halklarla bir araya gelme Hakkari’den Edirne’ye yürüyüş, STK’lar ile buluşmalar, halkla buluşmalar; bütün bu süreçlerin sonucunda 1 Eylül tarihinde partimizin deklarasyonun çok önemli ve anlamlı olduğunu Sayın Demirtaş özellikle ifade etti. O deklarasyon içerisinde yayınlanan bütün maddelere Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kısacası biz Sayın Demirtaş ile barışı konuştuk. Tüm konuşmamız barış üzerineydi. Barış sürecini örebilmenin, geliştirebilmenin yol ve yöntemlerini konuştuk. Barış deklarasyonunu toplumsallaştırmanın yol ve yöntemlerini konuştuk. Kısacası bu süreçte herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluğunu mutlaka yerine getirmesi gerektiğini yönündeki mesajını da sizinle paylaşmak halkımıza bu mesajı iletmek istiyoruz.

Mithat Sancar da Selahattin Demirtaş’tan barışın toplumsallaşması konusundaki önerilerini aldıklarını belirtti.

“Bundan sonra Barış Politikası Eylem Programımız başlıyor” diyen Sancar, şöyle devam etti:

Bununla ilgili kendisine hazırlıkları aktardık, bu konuda bilgi verdik. Kendisinden de öneriler aldık. Önümüzdeki dönemde barışı soyut bir çağrı olmaktan çıkaracak, somut bir programa dönüştürecek çalışmalara yoğun bir şekilde katkısı olacak. Zaten bundan önceki bütün çalışmalarda da aynı şekilde Demirtaş arkadaşımızın katkısı oluyordu. Somut önerileri oldu. Fikirlerini not ettik.

17’sinde MYK’mız var, barış eylem programımızın ayrıntılarını tartışacağız. Türkiye’de bütün kesimlere barış talebini ve çağrısını somut önerilerle birlikte aktaracağız. Her kesimden katkı bekleyeceğiz. Kendisinin de zaten temel yaklaşımı budur. Sayın Demirtaş da Türkiye’de toplumun bütün kesimleriyle çalışarak barışın sağlanabileceğini söylüyor. Bunu pek çok vesile ile zaten ifade etmişti. Şimdi bizim yeni programımız nedeniyle tekrar bu görüşünü bizimle paylaştı.

Demirtaş: HDP dışında herhangi bir arayışta adımın geçmesi beni üzer

Demirtaş adı etrafında yeni parti iddiaları ortaya atıldığını ve bunun ciddiye dahi alınamayacağını söyleyen Sancar, şunları dile getirdi:

Aslında kendisinin de, bizim de bunları cevap vermeye değer görmediğimiz ortada. Böyle bir iddiayı ciddiye almayız. Cevap vermeye değer bile görmeyiz. Fakat bu tartışma köpürtüldükçe kendisinin de kısa bir açıklama yapma ihtiyacı doğdu. O kısa açıklamayı yapma gereği duymuş olmak bile kendisine çok ağır gelmiş. Şu anlamda: ‘Ben siyaseti, hayatı bu partide öğrendim. Bu partide mücadele ettim, büyüdüm, yürüdüm. Dolayısıyla benim partim dışında herhangi bir mecrada, HDP dışında herhangi bir arayışta adımın geçmesi beni üzer, hatta öfkelendirir’ diyor.

Zaten parti içinde bizlerin eşbaşkanlar olarak, yönetim kademelerindeki herhangi bir arkadaşın bu konuda tereddüdü olmaz. Yani Selahattin Demirtaş etrafında üretilen spekülasyonları ciddiye almamız bizim için zaten ayıp olur. Aklımızın ucundan geçmez. O nedenle açıklama yapma, cevap verme gereği bile duymadık. Ama kendisiyle bugün yaptığımız görüşmeden sonra bu çerçeveyi sizlere aktarmak gerekiyordu.

Tekrar altını çizelim, ‘ben mücadeleyi bu partide ve önceki partilerde öğrendim, buralarda yürüttüm. HDP benim için siyasette her şeydir. Ben sadece fiziksel değil kalben de her an partinin her kademesinde bulunuyor hissederim kendimi’ diyor. O spekülasyonları bir daha lütfen kimse gündeme getirmesin.

Sancar, “HDP yönetimi ile Demirtaş arasında ayrılık veya fesat yaratmaya yönelik girişimler beyhudedir. Akıllarından geçirenler bundan vazgeçsinler” diyerek birlikte hareket ettiklerini vurguladı:

Her aşamada, her kademede birlikte yürüyoruz. Bunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Bizim iletişimimiz düzenli olarak devam ediyor, devam edecek. Kararlılığını ve moralini bu açıdan gerçekten çok yüksek bulduk. Bu da bize daha fazla güç veriyor.

Demirtaş ve Zeydan, HDP’ye dönük 4 Kasım 2016’da düzenlenen operasyondan bu yana tutuklu bulunuyor.

Görüşme öncesi HDP Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ziyarette Buldan ve Sancar’ın, Demirtaş’la siyasi gelişmelerin yanı sıra HDP ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren kritik birçok konuda görüş alışverişinde bulunacağı belirtilmişti.

HDP’nin “Demokratik Mücadele Programı” ve etkileri ile önümüzdeki döneme ilişkin planlaması dahil olmak üzere Demirtaş’ın bilgilendirileceği, görüş ve önerilerinin alınacağı aktarılmıştı.
Önceki Haber
Türkiye'den Doğu Akdeniz'deki gerginliği düşürecek adım
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisi: Aktif vaka sayısı 7.2 milyonun üzerinde