Ana SayfaGüncelFigen Yüksekdağ’ın tutukluluğuna devam kararı

Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğuna devam kararı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Kobani eylemeleri” soruşturması gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 20. duruşması, Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri, katıldığı eylem ve yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında hazırlanan 92 sayfalık iddianamede “örgüt yöneticisi olmak”la suçlanan ve hakkında 83 yıla kadar hapis cezası istenen Yüksekdağ, duruşmaya  mazeret bildirerek katılmadı.

Duruşmada Yüksekdağ’ın avukatları Kenan Maçoğlu ve Nuray Özdoğan hazır bulundu.

Maçoğlu, Yüksekdağ’ın mükerrer bir soruşturmadan dolayı tutuklu bulunduğunu belirterek, tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme heyetinden de bir üye, müvekkilimin kaçma şüphesi olmadığı kanaatinde ve 14 Temmuz’da görülen duruşmada tutukluluk kararına şerh düştü. Bıraksanız bile bir şekilde tutuklu bırakılacağını biliyoruz ancak tahliye talebinde bulunuyoruz.

Avukat Özdoğan da mevcut yargılamada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHM) 5’inci maddesinin 3’üncü fıkrası yönünden ihlalin devam ettiğini vurguladı.

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararını hatırlatan Özdoğan, yargılama sonunda Yüksekdağ’ın beraat edeceğini belirterek,  tutukluluk halinin devamı yönünde verilecek bir kararın hak ihlalini sürdürmek anlamına geleceğini dile getirdi.

Mahkeme başkanı ise Yüksekdağ hakkında devam eden soruşturma bitmeden esas hakkında mütalaa vermenin mümkün olamayacağını söyledi.

İddia makamı mütalaasında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı soruşturmanın devam ettiğini, sanığa yüklenen eylemlerle aynı eylemleri içeren olaylardan dolayı söz konusu dosyayla yargılama konulu hususla benzer olduğu anlaşıldığından, soruşturmanın akıbetinin sorulmasını, karar örneğinin gönderilmesi ve tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Yüksekdağ’ın tutukluluğuna devam kararı verdi ve şu ifadeleri kullandı:

Sanığın savunması tamamlanamadığından sonraki celse savunmanın alınmasına, Ankara Cumhuriyet dosyası üzerinden mahkemenize yapılan inceleme sonucunda bir kısım olay ve iddialarla belirtirken soruşturma dosyasındaki olay ve iddiaların benzer ve aynı mahiyette değerlendirilebilir nitelikte bulundurulduğunda bu haliyle sanık dava dosyası arasında şahsi, fiili hukuki bağlantının bulunduğu bu aşamada soruşturma devam ettiğinde yasa gereği bekletilmesine her halükarda soruşturmanın bitmesinin mahkemenin davasının esası yönünden de zorunlu olduğu değerlendirilmiştir. Üzerine atılan suçların mahiyeti ve niteliği, kuvvetli suç şüphesi, adli kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar olunur.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 10 Aralık’a erteledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Albayrak 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı
Sonraki Haber
İstanbul'da sağanak ve dolu: Camlar kırıldı, yollar sele döndü