Ana SayfaDünyaFransa’da toplatılmak istenen ‘Erkeklerden nefret ediyorum’ kitabı satış rekoru kırdı

Fransa’da toplatılmak istenen ‘Erkeklerden nefret ediyorum’ kitabı satış rekoru kırdı

HABER MERKEZİ – Fransa’da Pauline Harmange’nin kaleme aldığı, ‘Erkeklerden nefret ediyorum’ başlıklı kitapçığın toplatılmasının istenmesi üzerine kitapçığın satışları rekor kırdı.

Fransa’da Pauline Harmange’nin yazdığı ‘Erkeklerden nefret ediyorum’ (Moi le hommes, je les déteste) başlıklı makalenin yer aldığı kitapçığın toplatılması istendi.

Kitabın toplatılması talebi, ülkedeki toplumsal cinsiyetten sorumlu bakanlığa danışmanlık yapan Ralph Zurmély’den geldi.

Zurmély, yayınevine yolladığı ve Mediapart tarafından yayınlanan mektubunda “toplumsal cinsiyet temelinde nefreti teşvik etmenin suç teşkil ettiğini” belirterek, ceza davası tehdidiyle kitabın toplatılmasını istedi.

Bakanlık daha sonra dava tehdidinin danışmanın kişisel girişimi olduğunu ve bakanlıktan tamamen bağımsız bir şekilde yapıldığını açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre eğer Zurmély, kitabın satışı devam ederse yayıncısının doğrudan doğruya suça iştirak etmiş olacağını, dolayısıyla kendisinin dava açılması için savcılığa başvurmak zorunda kalacağını kaydetti.

Kitabın editörü ise “Başlık kışkırtıcı olabilir fakat kitabın amacı ölçülü. Bu, kendini erkeklerle sosyalleşmek ya da onlarla uğraşmak için zorlamama yönünde bir davet. Metnin hiç bir yerinde yazar şiddeti teşvik etmiyor” dedi.

25 yaşında bir feminist olan Pauline Harmange ise kitabının, kadınlara “yeni bir varoluş biçimi tahayyül etmek, erkeklerin genellikle dayanaksız fikirlerini daha az dikkate almak, kötü bir birlikteliktense yalnızlığı tercih etme tavsiyesini ciddiye almak” ve kadınlar arası ilişkileri bütün karşılıklılığı, yumuşaklığı ve gücüyle yeniden keşfetmek yönünde bir davetiye olduğunu ifade etti.

Harmange kitabına bakanlık danışmanından gelen tepkiyi de eleştirerek, “Bir devlet görevlisi 400 adet basılan 80 sayfalık bir kitap karşısında iktidar krizi geçiriyor. Bunu çok sıkıntılı buluyorum” dedi.

Bu tepkilerin ardından kitap, satış rekoru kırdı. Kitapçık, Ağustos ayında Monstrograph tarafından sadece 400 kopya basılmıştı. Fakat Zurmély’nin yasaklanması talebi ve tehditleri ardından, iki hafta içinde 2500 adet satıldı ve tükendi.

Ayrıca ismi açıklanmayan daha büyük bir yayınevinin kitabın haklarını devralıp, yeniden basmaya hazırlandığı belirtildi.

Makale ne anlatıyor?

Harmange, makalesinde, kadınların “erkeklerden nefret etmek için yeterli sebebi olup olmadığını” ve “erkeklere öfkenin aslında ifade edilmesine izin verilse zevkli ve özgürleştirici bir yol olup olmadığını” irdeliyor.

Kitabı basan küçük Fransız yayınevi lan Monstrograph, Harmange’ın makalesini, misandriyi (erkek düşmanlığını) kız kardeşliğe alan açmanın bir yöntemi olarak savunan “put kırıcı bir feminist metin” diye tanımlıyor.
Önceki Haber
Hatay'daki orman yangını 5. gününde kontrol altına alındı
Sonraki Haber
Zeynep Söğüt cinayeti: Failler 7 yıl sonra tutuklandı