Ana SayfaManşetGülistan Doku için oturma eylemleri: Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un ifadesi alınsın

Gülistan Doku için oturma eylemleri: Baş şüpheli Zaynal Abakarov’un ifadesi alınsın

HABER MERKEZİ – Dersim’de Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için üç kentte oturma eylemi yapıldı. Eylemlerde Gülistan’ın kaybolmasında baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin alınmamasına tepki gösterildi. Anne Bedriye Doku ise, “Dayanacak gücüm kalmadı” diye seslenerek Gülistan’ın bulunmasını istedi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor.

21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturma sürse de, baş şüpheli Zaynal Abakarov’un savcılık kararına rağmen ifadesi dahi alınmış değil.

248 gündür kayıp olan Doku’yu arama çalışmaları ise 18 Ağustos itibariyle sonlandırılmıştı.

Arama çalışmalarının sona erdirilmesinin ardından Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ve annesi Bedriye Doku, dün itibariyle Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmıştı.

Eyleme müdahale eden polis, Aygül ile Bedriye Doku’yu darp ederek gözaltına almış, ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu’nun çağrısıyla bugün üç kentte alanlara çıkıldı.

Dersim

Fotoğraf: Pirha

Eylemin adreslerinden biri Gülistan’dan haber alınamadığı kent olan Dersim.

Ailenin oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu, Dersim Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin de katılarak destek verdi.

Eylemde konuşan abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zaynal Abakarov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına tepki gösterdi.

Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku ailesine bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum.

Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade ederek, “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi.

İstanbul

Fotoğraf: MA

İstanbul’daki eylemin adresi ise Kadıköy Süreyya Operası önüydü.

Çok sayıda kadının katıldığı eyleme Gülistan’ın akıbetine ilişkin sık sık sloganlar atıldı. Zaynal Abakarov’un yargılanmasına dair pankart ve dövizler taşındı.

Açıklamayı okuyan komisyon üyesi Hivda Selen, Gülistan’ın arama çalışmalarının durdurulmasına dikkat çekerek, kızlarından haber alamayan anne Bedriye ile abla Aygül Doku’nun Dersim’de Seyit Rıza meydanında başlattığı oturma eylemine müdahale edilerek, gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Kadınlar kaybedilirken gözlerini ve kulaklarını kapatan erkek devlet ve kurumları, ‘Gülistan Doku nerede’ diye soran ailenin önüne barikat kurdu. Bir genç kadının akıbetini soran aile ve kadınların karşısına kuracağınız barikatları neden katillerin ve Zaynal’ın karşısında kurmadınız!

Dün işkenceyle gözaltına aldığınız yine bir kadın katili değil, Zaynal değil. Gülistanı arayan ve soran Bedriye anneydi! Bizi Gülistanı sormaktan ve onu aramaktan vazgeçiremeyeceksiniz! Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.

İzmir

Fotoğraf: MA

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu, İzmir’in Alsancak semtinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde oturma eylemi yaptı.

Eyleme HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, il ve ilçe yöneticilerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

“Gülistan Doku Nerede?” dövizinin taşındığı eylemin, basın metini Rengin Oğuz okudu.

Açıklama ardından kadınlar oturma eylemi yaptı.

Açıklamada konuşan HDP’li Koçyiğit de kadınların alanlardan ayrılmayacağını belirterek, Doku’nun biran önce bulunmasını talep etti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Fitch, Türkiye'nin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisinde can kayıpları 900 bine yaklaştı