Ana SayfaDünyaHava kirliliği nedeniyle yılda 400 binden fazla kişi ölüyor

Hava kirliliği nedeniyle yılda 400 binden fazla kişi ölüyor

HABER MERKEZİ – Avrupa Çevre Ajansı’nın yayımladığı rapora göre yılda 400 binden fazla kişi, hava kirliliğine bağlı nedenlerle erken yaşta ölüyor.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag merkezli Avrupa Çevre Ajansı, çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelediği raporunu yayımladı.

Hava kirliliğinin insan hayatı için en büyük tehdit olduğu belirtilen raporda, yılda 400 binden fazla kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerle erken yaşta öldüğü ifade edildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre insan sağlığı için en büyük ikinci tehdit gürültü kirliliği. Buna göre, gürültü kirliliğine bağlı nedenlerle yılda yaklaşık 12 bin erken ölüm vakası kaydedildi.

Ajans’ın raporuna göre iklim değişikliği sonucunda oluşan sıcak hava dalgaları ve seller de sağlık için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Avrupa Çevre Ajansı uzmanı Catherine Ganzleben, iklim değişikliğinin sonuçlarının özellikle kentlerde yaşayan insanları daha çok etkilediğini belirtti.

Rapordaki verilere göre Avrupa Birliği’nde (AB) kaydedilen her sekiz ölümden biri çevre kirliliği ile bağlantılı.

Raporda, 2012 yılında AB ve o dönem üye olan Britanya’da kaydedilen 630 bin ölüm vakasının çevre kirliliği ile bağlantılı olduğu belirtildi. Bu sayı ölüm vakalarının yüzde 13’ünü oluşturuyor.

Sıklıkla görülen ölüm nedenleri arasında ise kanser, kalp hastalıkları ve beyin kanaması bulunuyor.

Doğu Avrupa ülkelerinde çevre kirliliğine bağlı erken ölümlerin sayısı Batı Avrupa ülkelerine göre daha yüksek.

En yüksek erken ölüm oranı yüzde 27 ile Bosna-Hersek’te kaydedilirken, en düşük erken ölüm oranının yüzde 9 ile Norveç ve İzlanda’da olduğu belirlendi.

Avrupa Çevre Ajansı Genel Direktörü Hans Bruyninckx, yoksulluğun genellikle kötü çevre koşulları ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

Bruyninckx, “Avrupa’da çevre konusunda iyileşmeler ve Yeşil Anlaşma ile sürdürülebilir geleceğe odaklanıldığını görmemize rağmen, bu rapor, toplumda yoğun bir şekilde tehdit altında olanları korumak için tedbirlerin gerekli olduğunu gösteriyor” dedi.
Önceki Haber
ESP'ye dönük operasyon: HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu dahil 14 gözaltı
Sonraki Haber
“Popülizmin Küresel Yükselişi” raflarda