Ana SayfaGüncelHDP’ye dönük operasyon: Gündemi değil rejimi değiştiriyorlar

HDP’ye dönük operasyon: Gündemi değil rejimi değiştiriyorlar

HABER MERKEZİ – HDP’nin ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasıyla hedef alınmasına ilişkin ortak açıklama yapan dokuz sivil girişim, “Gündemi değil rejimi değiştiriyorlar” diyerek muhalefete çağrı yaptı.

Dokuz sivil girişim, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasıyla hedef alınmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Gündemin değil rejimin değiştirildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Muhalefet partileri iktidarın HDP üzerinden oynamaya çalıştığı bölme, dağıtma oyununa gelmemeli, darbenin kendilerine ve demokrasi cephesine yöneldiğini görmelidirler” denildi.

“HDP’ye Darbe Gündemi Değil Rejimi Değiştirmek İçindir” başlığıyla yayımlanan açıklama şöyle:

İktidarın HDP’ye yönelik son operasyonu açık anayasa ihlali ve demokrasiye öldürücü bir darbedir. Bu, iktidarın gücünü sınırlayacak tüm kurum, kural ve normları yok etme, keyfiliği egemen kılma operasyonudur. Hukukî dayanaktan yoksun olduğu kadar toplumda hak, adalet, vicdan duygularını zedeleyen bu saldırı, gündemi değil rejimi değiştirmeye yöneliktir.

Siyasî partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, bilumum demokrasi güçleri demokratik rejimi ve kendi varlıklarını korumak için HDP’nin yanında durmak, açık destek vermek durumundadırlar. Muhalefet partileri iktidarın HDP üzerinden oynamaya çalıştığı bölme, dağıtma oyununa gelmemeli, darbenin kendilerine ve demokrasi cephesine yöneldiğini görmelidirler.

Muhalefetten gelecek güçlü bir destek anayasal düzeni, demokrasiyi, özgürlükleri, ülkenin geleceğini korumak, rejim değişikliğini önlemek için son fırsat ve demokratik ittifakı örmek için de bir olanaktır.

Demokratik rejime inananları, kendilerini demokrat ilan edenleri; hak, hukuk adalet, eşitlik, özgürlük talep edenleri, anayasal düzeni savunanları, tüm muhalefet güçlerini HDP’nin yanında yer almaya, demokrasiyi savunmaya çağırıyoruz.

Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir.

Ortak açıklamaya imza atan girişimler şöyle: Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Diyalog Grubu / Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu / Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim / Hak ve Adalet Platformu / Sivil Siyaset Platformu / Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (UNİVDER) / Yurttaş Girişimi.

Ne oluyor?

‘Kobani eylemleri’ soruşturmasıyla hedef alınan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılında partinin Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan isimlerin de aralarında bulunduğu 20 siyasetçi 25 Eylül Cuma sabahı gözaltına alınmıştı.

Dört gündür Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan ve halen ifadeleri alınmayan HDP’li siyasetçilerin gözaltı süreleri dört gün uzatıldı.

Bu arada, dün akşam saatlerinde gözaltında tutulan siyasetçilerden bazıları yedikleri yemeğin ardından rahatsızlanmıştı.

Bunun üzerine gözaltındaki siyasetçilerle görüşen HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye kaldırılan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete geri getirildiğini, eski HDP MYK üyeleri Can Memiş ve İsmail Şengün’ün ise verilen serumun bitmesinin ardından emniyete geri getirileceğini aktarmıştı.

Dede, Ayla Akat’ın da rahatsızlandığını ancak hastaneye götürülecek kadar durumunun kötüleşmediğini ifade etmişti.

Gözaltında tutulan siyasetçilerin isimleri şöyle: Ayhan Bilgen, Alp Altınörs, Nazmi Gür, Altan Tan, Ayla Akat, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Barmaksız, Zeki Çelik, Pervin Oduncu, İsmail Şengül, Ali Ürküt, Cihan Erdal, Emine Beyza Üstün.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstismar faili Nurullah İstanbul Sözleşmesi'ni hedef aldı
Sonraki Haber
Cinsel istismar faili erkek 4 ay sonra tahliye edildi