Ana SayfaGüncelKışlada ırkçı saldırı: Kürtçe konuşan eri silah dipçikleriyle darp ettiler

Kışlada ırkçı saldırı: Kürtçe konuşan eri silah dipçikleriyle darp ettiler

HABER MERKEZİ – Edirne’de zorunlu askerlik yapan Doğan Çetin, kışlada Kürtçe konuştuğu için iki asker tarafından silah dipçikleriyle darp edildi. Kaburgasında ve burnunda kırıklar oluşan Çetin, suç duyurusunda bulundu. ‘Hava değişimi’ alarak memleketine giden Çetin, geri döneceği kışlada can güvenliği olmadığını dile getirdi.

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde bulunan 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yapan 20 yaşındaki Çetin Doğan, bağlı olduğu komutanlıktaki bir gurup askerin ırkçı saldırısına uğradı.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre, olay 15 Ağustos’ta meydana geldi.

Çetin, kimi askerlerle Kürtçe konuştuğu ve Kürtçe eğitimi savunduğu için bir gurup askerin saldırısına uğradı.

HK33 piyade tüfeği ile yapılan saldırıda kafa ve vücudunun çeşitli yerlerinden darp edilen Çetin’in burun ve alın kemiği kırıldı.

Yine alnı ve burnunda yırtılma, kaburgasında çatlama ve bacaklarında da morarma meydana geldi.

Çetin, saldırı sonrası kaldırıldığı hastanede üç gün tedavi gördü ve yüzündeki kırıklar nedeniyle ameliyat oldu.

Kürtçe konuşunca saldırıya uğradı

Çetin, taburcu olduktan sonra saldırıya ilişkin Ankara’da Adalet Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri ile görüştü.

Ancak, söz konusu görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Bunun üzerine “hava değişimi” alarak, memleketi Mardin’e gelen Çetin, olaya ilişkin Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Çetin, verdiği dilekçede, olay günü görev yaptığı askeri birlik içerisinde karşılaştığı Kürt arkadaşları ile Kürtçe konuşmalarına tanık olan şüphelilerin saldırısına uğradığını belirtti.

Çetin, sorumluların, “Öldürmeye teşebbüs, darp, kasten yaralama, hakaret, tehdit, sinkaflı küfür, suç uydurma, dil ve ırk ayrımcılığı yapmak” gibi suçlamalardan cezalandırılmasını istedi.

Saldırı planlı biçimde yapıldı 

Yaşadıklarını anlatan Çetin, dört kardeşinin de şu an zorunlu askerlik yaptığını söyledi.

Saldırı öncesinde Y.K. ve U.Y. isimli askerlerin kendisi gibi Kürt olan askerler ile Kürtçe konuşmasına şahit olduklarını belirten Çetin, bunun üzerine yanına çağırdıklarını söyledi.

Açılan sohbette konunun Kürtlere geldiğini söyleyen Çetin, sohbet sırasında “Urfalı benim kardeşimdir, Vanlı kardeşimdir, Şırnaklı kardeşimdir. Hepimiz Kürt’üz ama birbirimizi anlamıyoruz. ‘Keşke Kürtçe eğitim alsaydık. Kendi eğitimimizi alsaydık birbirimizi anlamamız daha iyi olurdu” dediğini ve bunun üzerine askerlerin bakışlarının değiştiğini dile getirdi.

Çetin, bu konuşmanın ardından Y.K. ve U.Y. isimli askerlerin kendisini bir kez daha çağırdığını ve dere yatağına yakın bir yere gittiklerini kaydetti.

Çetin, çağrıldığı yerde kamera olmadığını ve bunun kasıtlı bir şekilde yapıldığını ifade etti.

‘Dokuz dikiş atıldı, burnum kırıldı’ 

Y.K.’nin kendisini konuşmaya tuttuğunu söyleyen Çetin, sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

U.Y. ile aramızda ne bir tartışma ne de bir konuşma geçti. Arkamı döndüm ‘şehitlerin hesabını ödeyeceksin’ dedi. Arkamı döner dönmez silahı yüzüme yedim. Dokuz tane dikiş atıldı, burnum kırıldı. Yere düşerken yerde darp etmeye başladılar. Silahın kalan parçaları ile. Kaburgamda bir çatlak var. Halen de zorluk çekiyorum. Tekmeledikleri için iz yok ama darp raporunda yer alıyor zaten. Bunlar olaydan 10-15 dakika önce kendi aralarında konuşmuşlar. Bu planlı bir şey, bu kasten yapılan bir şey.

Komutanı ‘terörist’ dedi

Kim olduğunu bilmediği bir kişi tarafından saldırganların elinden alındığını dile getiren Çetin, hastaneye kaldırıldığını ve taburcu edildikten sonra kışlaya geri döndüğünü ifade etti.

Geri döndüğünde saldırganlarla karşılaştığını söyleyen Çetin, saldırganların komutanlara kendisi hakkında “terörist” dediğini ve komutanların da bu söylem doğrultusunda bir yaklaşım sergilediklerini kaydetti.

Çetin, “terörist” muamelesinde bulunduğunu söylediği komutanlardan A.A.’nın, “Sen bir teröristsin, bir kalleşsin, seni nasıl askeriyenin içine almışlar” dediğini aktardı.

Sadece T. adlı bir yüzbaşının kendisine sahip çıktığını ve canını ona borçlu olduğunu ifade eden Çetin, izin alarak kışladan ayrıldığını ve bu sırada da linç edilmekten son anda kurtulduğunu belirtti.

Çetin, “Ne biletim kesildi ne refakatçi verdiler. Yüzüm alçılı, bu halde saat 15.00’da hastaneden çıktım, saat 17.00 da beni gönderdiler” dedi.

Kışlaya geri dönmekten korkuyor

Sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’na gittiğini ve bir yetkilinin “Elimizden gelen bir şey yok. Olay yargıda” dediğini paylaşan Çetin, saldırının nedeninin “ırkçılık” olduğunu vurguladı.

Çetin, saldırganların bulunduğu kışladaki askerlerin can güvenliğinden endişe duyduğunu da belirterek, gittiği hiçbir yetkiliden olumlu cevap alamadığını söyledi.

Davasının peşinde olacağını vurgulayan Çetin, önümüzdeki günlerde yeniden Edirne’ye kışlaya gitmek zorunda olduğuna değinerek, “Can güvenliğim yok. Gidemeyeceğim. Psikolojim bozuk. 1’inci Ordu Komutanlığı’na gideceğim” dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı: Yasal işlem başlatıldı

Öte yandan Çetin olayı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bildirerek, gerekli yasal tahkikatın yapılmasını istedi.

Bunun üzerine Çetin’e cevap veren Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1’inci Ordu Komutanlığı, “İlgili birlik komutanlığınca yapılan inceleme sonucunda yaşanan olaya ilişkin idari tahkikat heyeti görevlendirildiği, olay hakkında ihmali ve kusuru olan personel hakkında gerekli yasak işlemlerin başlatıldığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul'da Gürcistanlı kadın öldürülmüş halde bulundu
Sonraki Haber
İstanbul'da 7'nci kattan 'düşen' kadının şüpheli ölümü