Ana SayfaÇalışma YaşamıMaden işçilerinden uyarı: Tazminatlar ödenmezse Ankara’ya yürüyeceğiz

Maden işçilerinden uyarı: Tazminatlar ödenmezse Ankara’ya yürüyeceğiz

HABER MERKEİ – Uyar maden işçileri 8 yıldır verilemeyen tazminatlarının ödenmemesi halinde Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Manisa’da Uyar maden işçileri 8 yıldır tazminatlarının verilmediğini belirterek ödemelerin yapılmaması durumunda 12 Ekim’de Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Soma ilçesinde bulunan Hükümet Konağı’nın önünde eylem yapan işçiler, 8 yıldır hak ettikleri tazminatlarının ödenmesini talep etti.

“Geventepe, Atabacası, Işıklar Rövadans, Uyar İşçisi Kölevans mı? İşçileri ayırma, patronları kollama” yazılı pankart açılan eylemde, açıklamayı Bağımsız Maden İş Örgütlenme Sekreteri Başaran Aksu okudu.

Uyar işçilerinin yıllardır verdikleri emeğin karşılığının verilmediğini belirten Aksu, buna müsaade etmeyeceklerini söyledi.

5 Ekim 2019 tarihinde Soma’da tazminatlarını alamayan 3 bin 500 maden işçisinin hakları için yola çıktıklarını hatırlatan Aksu, maden işçilerinin mücadelesi sonrasında önce Eynez ocağında çalışan işçilere, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından ödemelerin yapılmasını sağladıklarını aktardı.

Rödovanslı sahalarda çalıştırılıp işten atılıp, iş kazası geçirip tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin tazminat ödemelerinin yapılmasıyla ilgili yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Aksu, bu süreç içerisinde tazminatların ödenmesi için TBMM’den çıkan yasanın eksik de olsa sorunları çözdüğünü söyledi.

Uyar, Ermenek ve diğer rödovanslı veya şahıs ruhsatlı maden ocaklarında haklarını alamamış madencilerin tüm haklarının alınması için mücadele etmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Aksu, çıkan yasanın Uyarı da kapsamasının devlet ve TKİ tarafından sağlanabileceğini hatırlattı.

8 yıldır haklarının ödenmesi için bekleyen Uyar işçilerinin tazminat ödemelerinin ayrım yapılmadan, gerekirse yasal düzenlemeler yapılarak, gerekirse bir kararname ile ödenerek sorunun çözüme kavuşturulmasını talep eden Aksu, eğer yaşanmakta olan ayrımcılık, ötekileştirme ve soruna yönelik bir çözüm oluşmazsa 12 Ekim’de Somalı ve Ermenekli maden işçilerinin Ankara’ya yürüyüş yapacaklarını duyurdu.

Aksu, son olarak kamuoyunu, emekten yana olduğunu söyleyen tüm siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerini dayanışmaya çağırdı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bahçeli'den AYM çıkışı
Sonraki Haber
Turgut'un avukatı: ATK'den gelecek raporla kesin ölüm sebebi belli olacak