Ana SayfaToplumsal CinsiyetMerve Demirel’e cinsel saldırıda bulunan polisin cezasında ‘iyi hal’ indirimi

Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunan polisin cezasında ‘iyi hal’ indirimi

HABER MERKEZİ – Ankara’da Merve Demirel’i gözaltına alırken cinsel saldırıya maruz bırakan Sezgin isimli polisin yargılandığı davada karar çıktı. Cezada ‘iyi hal’ indirimi uygulayan mahkeme, polise 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) 16 Şubat 2019’da Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eylemde bir polis, üniversite öğrencisi Merve Demirel’i gözaltına alırken cinsel saldırıya maruz bırakmıştı.

22 yaşındaki Demirel ile Ankara Barosu söz konusu polis hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve polis hakkında kamu davası açılmıştı.

Sezgin S. isimli polisin yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Sanık Sezgin S.’nin katılmadığı duruşmada, avukatı, Merve Demirel, avukatları Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Avukat Hakları Merkezi’nden gözlemci avukatlar hazır bulundu.

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre pandemi gerekçesiyle duruşmaya basın mensupları ve izleyiciler alınmadı.

Duruşmada, ÇHD’nin davaya müdahillik talebi reddedildi. Hakim vekaletleri olduğu halde kalabalık olduğu gerekçesiyle avukatların tamamını salona almak istemedi.

Tartışmaların yaşandığı duruşmada, Merve Demirel hakimin kendisini sürekli azarladığını belirterek ifade vermedi.

Duruşmada konuşan Sezgin S.’nin avukatı ise Demirel’i hedef göstererek, “terör örgütlerinin çağrısı ile basın açıklamasına katıldığını” iddia etti. Avukat, “Tacize uğramışsa aynı gün niye açıklamadı” dedi.

Mahkeme, Sezgin S.’ye “Sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel saldırı” suçundan hapis cezası verdi.

Ceza, kamu görevlisinin nüfuzunu kötüye kullanarak suçu gerçekleştirdiği gerekçesiyle arttırılırken, ‘iyi hal’ indirimi ile düşürüldü. Böylece polis Sezgin S., 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ne olmuştu?

Kamuoyunda geniş yankı uyandıran cinsel saldırı görüntülerinin ardından polis Sezgin S. hakkında “Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Cinsel saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Taciz varsa üzerine ilk biz gideriz” demiş ancak söz konusu polisi savunmuştu.

Yasadışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra ‘kargatulumba’ gözaltına alınırsınız. Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz. Hayatı kendi gibi düşünmeyenleri tacizle geçenlerin ‘Babası FETÖ’den ihraç, kardeşi DHKP-C’li proje kadın’ üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz.

Soylu diğer bir açıklamasında ise “Mahkemede görüşeceğiz. Elimizde öyle bir belge var ki evladımıza tacizci diyen alçaklar gereğini görecek” ifadesini kullanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Trump: Suriye’de Kürtler’e yardım ediyoruz
Sonraki Haber
Fadime Şafak cinayeti: Fail Gökhan Çekiç 18 yıl sonra tutuklandı