Ana SayfaGüncelMusa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

HABER MERKEZİ – Bu yıl 28’incisi düzenlenen ve beş ayrı dalda verilen Musa Anter Gazetecilik Ödülleri, yapılan törenle sahiplerine verildi.

Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in (Apê Musa) 20 Eylül 1992’de öldürülmesinin ardından gazetecilik alanında verilen ve bu yıl 28’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, yapılan törenle sahiplerine verildi.

Yeni Yaşam gazetesinin düzenlediği tören, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nde gerçekleşti.

Törene Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, milletvekilleri, birçok basın kuruluşu ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Gazete Karınca editörlerinden Pelin Özkaptan’ın sunuculuğunu üstlendiği tören, yaşamını yitiren gazetecilerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Yeni Yaşam gazetesinin İmtiyaz Sahibi Rıdvan Turan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İsmail Beşikçi’nin törene gönderdikleri mesajlar okundu.

Yeni Yaşam gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, ödül töreninin Musa Anter’in 100’üncü doğum gününe denk gelmesinin önemine değinerek, halkların sesi olmaya devam eden özgür basın emekçilerini tebrik etti.

İnkar edilen Kürt halkının, ezilen tüm halkların, her inancı sesi olmaya çalıştık. Özgür basın olmasaydı, 1990’lı yıllarda yaşananlar görülmemiş olacaktı. Özgür Basın Kemal Kurkut’tan Ceylan Önkol’a kadar yaşananları açığa çıkardı. Görünmeyenleri görünür kıldı. Devletin üstenci dilini teşhir ettik. Bunları yaparken bedel ödedik. Ödemeye devam ediyoruz. 90’lı yıllarda gazeteciler, muhabirler katledildi. Birçok gazeteci habere giderken büyük bedelleri göze alarak gidiyor. Biz de halkımıza olan borcumuzu ödemek için çalışmaya devam edeceğiz.

Çelik’in konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı, daha sonra ise ödül törenine geçildi.

Türkçe Haber Dalı’ndaki ödülü Mezopotamya Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat, “261 Cenaza kaldırıma defnedildi” başlıklı haberiyle aldı. Alayumat’ın ödülünü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan takdim etti.

Ödül takdim ettiği sırada konuşan Buldan, günün önemine değinerek, şunları söyledi:

Bugün önemli bir gün. Sevgili Musa Anter’in hem bize bırakmış olduğu mirasın devamcıları gazetecilere ödüllerini vermek için buradayız. Musa Anter Kürtlere direnmeyi öğretti. O’nun bize bıraktığı miras diline, kültürüne, kimliğine sahip çıkmaktı. Asla dilinden, kimliğinden, kültüründen taviz vermedi. 90’larda katliamlar yapan zihniyet bugün halen iktidarda. Musa Anter’i katleden zihniyetler bugün iktidarda olan zihniyetle aynıdır. Burada olmaktan onur duyuyorum. Bu mücadelede bıkmadan ilerleyen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

Dicle Anter: Gazetecilik rahat bir meslek olmadı

Ardından ise Musa Anter’in oğlu Dicle Anter’in mesajı okundu:

Babamın 100’üncü yaşında yanınızda olmayı çok isterdim. Orada olamasam da her şeyimle yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum. Gazetecilerin katledildiği, tutuklandığı dönemlerden geçtik ve bu mücadele halen devam ediyor. Gazetecilik hiçbir zaman rahat olmadı. Bu anlamda ödül alan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Cezaevinde bulunan tüm arkadaşların derhal serbest bırakılmasını umuyorum.

Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü, gazeteci Ercüment Akdeniz’in Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberi layık görüldü. Akdeniz’e ödülünü Gazeteci Tuğrul Eryılmaz verdi.

Kürtçe Haber Dalı’nda Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin Mezopotamya Ajansı’nda yayımlanan “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Medya Üren’in JinNews’te yayımlanan “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haberleri ödüle layık görüldü.


Gazete Karınca’ya Musa Anter Gazetecilik Ödülü


Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında birincilik ödülünü gazetemizde yayımlanan “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberiyle Sibel Yükler aldı.

Yükler’e ödülünü Yeni Yaşam gazetesinin Yazı İşleri Müdür İnci Aydın takdim etti.

Bu yıl birincilik ödülünün yanı sıra Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında Jüri Özel Ödülü’nü, “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” haberiyle Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel aldı.

Fotoğraf Dalı’nda iki fotoğrafa ödül verildi. Fotoğraf ödülleri “Abluka” isimli fotoğrafıyla gazeteci Zeynep Kuray ve “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli fotoğrafı ile dokuz8HABER’den Fatoş Erdoğan’a verildi. Fotoğraf Dalı Jüri Özel Ödülü ise “Hasankeyf’in yasını kuşlar tutuyor” adlı fotoğrafıyla gazeteci Seda Taşkın aldı.

Karikatür Dalı’nda birincilik ödülü Beşir Geroğlu’na verildi. Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü ise Kıymet Güven aldı.

Tören gazetecilerin toplu fotoğraf çekmesiyle sona erdi.
Önceki Haber
Covid-19: Salgının yayılımı sürüyor, vakalar artıyor
Sonraki Haber
Hastane raporu ortaya çıktı: Helikopterden düşme sonrası yaralanma