Ana SayfaKültür-SanatRTÜK’ten Netflix’e uyarı: ‘Minnoşlar’ı katalogdan çıkarın

RTÜK’ten Netflix’e uyarı: ‘Minnoşlar’ı katalogdan çıkarın

HABER MERKEZİ – Radyo Televizyon Üst Kurulu, çocuk istismarı görüntüleri içerdiği iddia edilen Netflix yapımı ‘Minnoşlar’ filminin katalogdan çıkarılması gerektiğine karar verdi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) internet üzerinden yayın yapan Netflix yapımı bir film hakkında yaptırım kararı aldı.

İsteğe bağlı internet üzerinden yayıncılık yapan radyo ve televizyonların kurul denetimine alınmasından sonra Üst Kurul ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüştü.

Toplanan RTÜK üyeleri, Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu görüştü.

Üst Kurul’da öncelikle Netflix’te 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanacağı duyurulan ‘Minnoşlar’ isimli filmin fragmanında yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde duruldu.

Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.

RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verdi.


“Amaç habercilerin nefes borusunu tıkamak”: RTÜK denetimi başladı

RTÜK istedi, Netflix dizinin bir bölümünü yayından kaldırdı

RTÜK üyesi Bildirici değerlendirdi: ‘İnternet düzenlemesi’ hangi yayınları kapsıyor?


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Türk Hava Yolları'nda pandemi sömürüsü
Sonraki Haber
72 yaşındaki tutuklu Makbule Özbek kalp krizi geçirdi