Ana SayfaGüncelYeneroğlu: Hukuk olsaydı işkenceciler hemen açığa alınırdı ama bizde farklı

Yeneroğlu: Hukuk olsaydı işkenceciler hemen açığa alınırdı ama bizde farklı

HABER MERKEZİ – DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, askerlerin ağır işkencesine maruz kalan ve “helikopterden atıldığı” hastane raporuna yansıyan Servet Turgut’un yaşamını yitirmesine ilişkin, “Hukuk devleti olsaydık o işkenceyi yapanlar hemen açığa alınır, İçişleri Bakanı da hesap verirdi” dedi ve ekledi: “Bizde farklı. Çünkü Van’lı Servet Amca eşit vatandaş değil…”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Van Çatak’ta Osman Şiban’la birlikte gözaltına alınan ve “helikopterden atıldıkları” hastane raporuna yansıyan Servet Turgut’un yaşamını yitirmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mustafa Yeneroğlu

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda şunları ifade etti:

Ağır işkenceye dayanamayan Servet Turgut’a Allah’tan rahmet dilerim. Gerçekten kahredici. Sağlıklı olarak gözaltına alınan Servet Bey ağır işkence izleriyle hastaneye bırakılmıştı. Bakan çıkıp masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı, nasıl olsa bu durumda işkence de meşru.

Başsağlığı için telefona elim zor gitti. Oğlu Hüseyin Beyi aradım. 3 kuru başsağlığı cümlesi. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Düşünün ki babanız sağ ve salim teslim alınıyor ve ağır işkence görmüş o beden size teslim ediliyor. İçişleri da çıkıp mukavemet durumunda düştü diyebiliyor.

Böyle bir gaddarlığa vicdan dayanır mı? Bu kadar zalimliği hangi evlat kaldırabilir? Ama katledilen nasıl olsa öteki, bize ne ki? Kim bilir ne yapmıştır, bakan nasıl olsa yalan söylemez, ailesi de hesap sormaktan korkar. Korkmasa da kapatırız anlayışı. Bildik durumlar.

Gerçekten hukuk devleti olsaydık o işkenceyi yapanlar hemen açığa alınır, etkin soruşturma yapılır, tüm suçlular en ağır cezaları alırdı. İçişleri Bakanı da basının önüne çıkar, gerçeği anlatır ve hesap verirdi. Bizde farklı. Çünkü Van’lı Servet Amca eşit vatandaş değil…

Ne oldu?

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerce 11 Eylül’de gözaltına alındıktan iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ortaya çıkan 55 yaşındaki Servet Turgut, 20 gündür yaşam mücadelesi veriyordu.

Yedi çocuk babası Turgut’un, bu sabah yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

Van Valiliği’nin 21 Eylül’de yaptığı açıklamada, Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve bundan kaynaklı yaralandığı ileri sürülmüştü.

Olay günü köyde bulunan Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban ise Servet Turgut’un tarlasında saman topladığı sırada askerler tarafından, ağabeyinin de birlikte çay içtikleri sırada gözaltına alındığını dile getirmişti.

Valilik açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirten Şiban, iki yurttaşın da helikoptere bindirilene dek sağlıklarının yerinde olduğunu söylemişti.


Helikopterden atılan Servet Turgut yaşamını yitirdi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
DBP'nin eski eşbaşkanı Mehmet Arslan'a tahliye
Sonraki Haber
Gözaltındaki Ayhan Bilgen'den istifa kararı