Ana SayfaCezaevleriAbdullah Öcalan’a bu kez de telefon yasağı

Abdullah Öcalan’a bu kez de telefon yasağı

HABER MERKEZİ – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, 6 aylık avukat görüş yasağı verilmesinin ardından bu kez telefonla görüş hakkına 6 ay yasak getirildi. Öcalan 21 yılda bu hakkını sadece bir defa kullanabilmişti.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a, 6 ay süreyle telefon görüş kısıtlaması getirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, kısıtlama kararı İmralı F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı tarafından 7 Eylül’de alındı.

Öcalan, devletler arası bir organizasyon sonucu 15 Şubat 1999’da Türkiye teslim edilmesinin ardından konulduğu İmralı Cezaevi’nde, 21 yıl aradan sonra ilk kez salgın nedeniyle oluşan kaygılar üzerine 27 Nisan’da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti.

Diğer tutuklular Konar, Yıldırım ve Aktaş da İmralı Cezaevi’ne sevk edildikleri 2015 yılından sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım hakkında, Öcalan’a 2005-2009 yılları arasında verilen hücre cezaları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) sunduğu 156 sayfalık “Yol Haritası” gerekçesiyle, 23 Eylül’de alınan kararla 6 ay avukat görüş yasağı da verilmişti.
Önceki Haber
Ankara'da iki tren çarpıştı: İki kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Eylemler sürüyor, Kırgızistan'da OHAL ilan edildi