Ana SayfaGüncelAhmet Türk ifade verdi: Kobani’ye devletin bilgisiyle gittik

Ahmet Türk ifade verdi: Kobani’ye devletin bilgisiyle gittik

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, ‘Kobani’ soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldı. Ahmet Türk, savcılık ifadesinde Kobani’ye devletin bilgisi dahilinde gittiklerini anlattı, soruşturmanın ‘siyasi’ olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014’teki Kobani eylemleri hakkında sürdürdüğü soruşturma kapsamında ifade vermeye çağrıldı.

Mardin Adliyesi’ne gelen Ahmet Türk, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Ankara Adliyesi’ne bağlanarak savcılığa ifade verdi.

Türk’e, HDP’nin 6-8 Ekim tarihlerinde Genel Merkezi’ne ait sosyal medya sayfalarından yapılan paylaşımları, HDP MYK’si tarafından yapılan açıklama, 20 Eylül 2014’te basına verdiği demeçler ile Kobani’de çatışmaların sona ermesinin ardından kente giden heyette yer almasına dair sorular soruldu.

‘Kobani’ye devletin bilgisi dahilinde gittik’

Ahmet Türk, ifadesinde Kobani’ye devletin bilgisi dahilinde gittiklerini belirterek, şunları söyledi:

Ben 1973 yılında parlamentoya girdim. 6 dönem milletvekilliği yaptım. Hayatım boyunca sorunları demokratik çözümlerle çözme konusunda çalışmalar yaptım. Yüzlerce kez televizyon programlarına çıktım. Açıklamalar yaptım. Burada demokratik ve barışçıl çözüm konusunda ısrarcı oldum. Şiddetin sorunu çözmeyeceğini binlerce kez ifade ettim. Kobani’de insanlık dramı yaşanıyordu. 15 binden fazla mülteci oraya gelmiş bu mültecilere yardım konusunda sadece bizler yardım çağrısı yapmadık, devletin kendisi dahi bu konuda yardımda bulundu. Yine Mardin Valisi ile birlikte yardımları organize ettik. Bu konuda bazı açıklamalarım var ama açıklamalarımda gerçekten ifade ettiğiniz gibi, bir yardım, dayanışma ve halkın yardım konusunda duyarlığını dikkate alma yönünde bir çağrı idi. Ben o dönemde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Merkez Yürütme Kurulu’nda değildim. MYK’daki açıklamaları ben de basından kamuoyuna yapılan açıklamalardan öğrendim.

Kobani’ye gittim, Urfa Valisinin ve Suruç Kaymakamlığının izni ile gittim. Oradaki duruma bakmak, oradaki yıkılmış binaları tespit etmek, oradaki durumun ne olduğunu öğrenmeye yönelik bir ziyaretti. Bu ziyareti 10-15 kişilik grupla yaptık. Buraya izin dahilinde gittik. Oradaki durumu görmeye dönük yardım konusunda neler yapılabilir konusunda bir ziyaretti, yoksa herhangi bir örgüt yöneticisi ile bir görüşme, KCK ile bir görüşme olmadı. Sadece durum tespiti yaptık ama Kobani’de kalan bazı insanlar bizi karşıladılar, duygu ve düşüncelerini, nelerin yaşandığını tespit etmeye ve onu görmeye gitmek için gittim mesele bu kadardır.

O dönemde siz de biliyorsunuz, Irak Federe Yönetimi ile silah, zırhlı araçlar gönderildi. O dönemde bizim gitmemiz, devletin o konudaki yaklaşımından kaynaklanıyor. Çünkü Irak’tan malzemeler gitti, zırhlı araçlar Türkiye üzerinden gitti, bizim gidişimiz izinli bir gidiş, Vali’nin Suruç Kaymakamlığının izni ile yaptığımız ziyarettir. Bu ziyareti sadece biz yapmadık, izin dahilinde bir çok grup gitti. Durum budur. Yapılan suçlamalar fezlekelerdeki suçlamaları kabul etmiyorum. Kesinlikle 6-8 Ekim olaylarında Mardin’de idim. 1-2 esnafın camı kırılmıştı, onları ziyaret ettim.

Bu süreçte hep sükunet çağrısı yaptım, şiddet çağrım olmamıştır. Türkiye kamuoyunun tamamı beni tanır. Bunun dışında söyleyecek fazla bir şeyim yoktur, Irak’a gidişim Celal Talabani felç olmuştu, Almanya’dan döndüğünde ziyaretine gitmiştim, sorduğunuz tarihte olup olmadığını tam hatırlamıyorum, en son gittiğimde Celal Talabani’yi ziyarete gitmiştim.

Yurtdışı çıkış yasağı istendi 

Ahmet Türk’ün ifadesinin ardından avukatlar savunma yaptı.

Savcılık Ahmet Türk’ü yurt dışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk etti.

Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Ahmet Türk, yurt dışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Türk: Siyasi bir karar 

Adliye çıkışında soruşturmaya dair açıklama yapan Ahmet Türk, soruşturmanın hukuksuz olduğunu belirterek, “Bu soruşturmanın adil olmadığını, 6 yıl sonra böyle bir davanın açılması, siyasi bir karar olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Altı yıl sonra tutuklama çıktı

Soruşturma kapsamında;

  • 20 Eylül 2019 tarihinde HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş,
  • 2 Ekim 2020 tarihinde HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Emine Beyza Üstün, Emine Ayna ve Ayla Akat Ata, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP’nin eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen,
  • 12 Ekim’de DBP’nin eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk,
  • 17 Ekim’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak tutuklanmıştı.
  • Eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım’a ise “ev hapsi” verilmişti.
  'Kobani' soruşturması: HDP’li siyasetçilerden 17'sine tutuklama
  'Kobani' soruşturması: Tuncel ve Tuğluk'a tutuklama
  Kobani soruşturması: Kışanak yeniden 'tutuklandı', Yıldırım'a 'ev hapsi' verildi

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Soda işçileri: Haklarımızı alana kadar üretim yapmayacağız
Sonraki Haber
Sahte içkiden can kaybı 60’a yükseldi