Ana SayfaGüncelAKP’nin ‘torba yasa’ teklifi Meclis’te: Büyükşehir belediyelerinin bütçeleri kısıtlanacak

AKP’nin ‘torba yasa’ teklifi Meclis’te: Büyükşehir belediyelerinin bütçeleri kısıtlanacak

HABER MERKEZİ – AKP, büyükşehir belediyelerinin bütçe gelirlerini azaltabilecek bir ‘torba yasa’ teklifini Meclis’e sundu.

AKP’li vekillerin imzasını taşıyan, ‘Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

‘Torba yasa’da, büyükşehirlerin gelirlerine kısıtlama da getiriliyor.

Buna göre;

  • İlçe belediyelerine bölge otoparkı, kapalı ve açık otoparklar yapma, işletme ve bunlara ruhsat verme görevine verilecek.
  • Bölge otoparkı yapma yetkisinin ilçe belediyelerine verilmesi nedeniyle, imar mevzuatı gereği, belediyeler otopark gelirlerini büyükşehir belediyesine aktarmayacak.
  • Elde edilen gelir, ilçe belediyeleri tarafından yalnızca bölge otoparkları için arsa alım ve inşa gideri olarak kullanılacak.

Türkiye’nin en büyük kentlerinden İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyelerini CHP’li belediye başkanları yönetiyor.

AKP’nin 15, CHP’nin 11, MHP’nin ise elinde bir büyükşehir belediyesi bulunuyor.

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde üçü büyükşehir, beşi il, 46’sı ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Ancak aralarında Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin de olduğu 48 belediyeye kayyum atandı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
TJA aktivisti Hazal Taş ile HDP PM üyesi Ferit Yıldız gözaltına alındı
Sonraki Haber
TTB: Eylül’de 275 bin 647 vaka açıklanmadı