Ana SayfaGüncel‘Bizim aile 50 kişiyi götürür’ demişti: Sevda Noyan hakkında takipsizlik

‘Bizim aile 50 kişiyi götürür’ demişti: Sevda Noyan hakkında takipsizlik

HABER MERKEZİ – Katıldığı bir televizyon programında, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür” sözleri nedeniyle soruşturma başlatılan Sevda Noyan hakkında takipsizlik kararı verildi.

Ülke TV’de sarf ettiği şiddet içerikli sözleri nedeniyle Sevda Noyan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu.

Noyan hakkında ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan başlatılan soruşturma, yetkisizlik kararıyla İstanbul başsavcılığına gönderilmişti.

Soruşturmayı yürüten savcı, Noyan hakkında İstanbul 45’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı soruşturma kapsamında üç yıldan altı yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Ancak savcı Noyan hakkında ‘suçta ve cezada teklik ilkesi gereği mükerrer kayda alınan soruşturma dosyası yönünden kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar verdi.

Ne olmuştu?

Sevda Noyan, 8 Mayıs’ta Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu ‘Arafta Sorular’ adlı programında 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden tepki çekmişti.

Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır” demişti.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı Noyan’ın sözlerini kurulun gündemine taşıyacağını açıklamış, ancak RTÜK gündeminde görüşülmemişti.

Bu nedenle eleştirilen Şahin, hiçbir kanal arasında ayrımcılık yapmadığını savunmuş; Ülke TV ve Sevda Noyan konusunda RTÜK’ün sonraki toplantıları için rapor hazırlanacağını söylemiş, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” sözlerini sarf etmişti.

Bu sözlere gelen tepkilerin ardından bir açıklama yapan Şahin, sözlerinin çarpıtıldığını savunarak, “Sevda Noyan’ın söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır, uzman raporu gündeme geldiğinde gereği yapılacaktır” demişti.
Önceki Haber
Covid-19: Küresel salgında can kayıpları 1 milyon 100 bin bandında
Sonraki Haber
Pembe Hayat KuirFest'e başvurular başladı