Ana SayfaÖzelEmine Bulut cinayeti: Valilik soruşturmaya neden izin vermedi?

Emine Bulut cinayeti: Valilik soruşturmaya neden izin vermedi?

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Fedai Varan’ın öldürdüğü Emine Bulut’un yaşamını yitirmeden 4 saat önce sığındığı karakoldaki polisler tarafından korunmamasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gazetemizin gündeme taşıdığı şüpheli dört polis hakkında başlatılan soruşturmaya valilik engelinin de hatırlatıldığı önergede, “Tutanağı tutan polis memurları hakkında gerekli yasal ve idari soruşturma başlatılacak mı?” sorusu yöneltildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 18 Ağustos 2019 günü Kırıkkale’de boşandığı Fedai Varan tarafından öldürülen Emine Bulut’un karakol polisleri tarafından korunmamasına ilişkin Meclis’e soru önergesi sundu.

Önergede, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Emine’nin öldürülmeden 4 saat önce sığındığı karakoldaki şüpheli dört polis hakkında soruşturma başlatmak istediği ancak Kırıkkale Valiliği’nin buna izin vermediği hatırlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede, şöyle denildi:

Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü talimat üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği tutanakta, ‘Emine Bulut’un 6284’ten yararlanmak istemediğini’ iddia etmiştir. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ise Emniyet’in gönderdiği tutanağın ardından polislerin ifadeleri ve Bulut’un karakola giriş çıkışını gösteren kamera kayıtları incelenmiştir.

Buna göre öldürülmeden 4 saat önce 14:20’de sığındığı karakoldan saat 14:49’da şikâyetçi olmadan ayrıldıktan sonra Bulut hakkında tutanak tutulmuştur. Bulut’un imzası olmadan hazırlanan ve dört polisin imzası bulunan tutanak saati 15.00 olarak kayıtlara geçmiştir. Emine Bulut, karakola sığındıktan sadece 4 saat sonra öldürülmüştür.

Başaran, tutanağın Bulut karakoldan ayrıldıktan sonra hazırlanmasına ilişkin ise, “Karakol tutanağının Bulut’un imzası olmadan karakoldan çıktıktan sonra hazırlanması ‘cinayetten sonra hazırlandığına’ dair şüphe oluşturmaktadır. Kırıkkale Valiliği ise olayda polis ihmalinin olmadığını iddia etmiş ve Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılmak istenen soruşturmaya izin vermemiştir” dedi.

Karakolda yaşananların bakanlık tarafından soruşturulup soruşturulmadığının cevaplanması istenilen önergede, Soylu’ya yöneltilen sorular şöyle:

  • Emine Bulut imza atmak istemese dahi yasal olarak “imzadan imtina ettiği” ibaresi tutanakta neden yer almamaktadır? Bu durum açıklanacak mıdır?
  • Emine Bulut’un boşandığı erkekle tartışmasından sonra gittiği karakolda neler olduğu Bakanlık tarafından soruşturulmuş mudur?
  • Kırıkkale Valiliği ortadaki soru işaretlerine rağmen Başsavcılık tarafından açılmak istenen soruşturmaya neden izin vermemiştir?
  • Tutanağı tutan polis memurları hakkında gerekli yasal ve idari soruşturma başlatılacak mıdır?
  •  Şiddet gören kadınların başvurdukları karakollarda güvenli bir şekilde şikâyetlerini dile getirebileceği zemin oluşturulacak mıdır?
  • Türkiye genelinde özellikle kadın davalarında “imzasız’’ ve ‘‘imzadan imtina’’ ibaresinin olmadığı hallerde bile işleme konulan tutanaklar bulunmakta mıdır? Bu durum prosedürlere aykırı değil midir? Durumun yaptırımı nedir?

Ne olmuştu?

Emine Bulut, 18 Ağustos 2019 tarihinde boşandığı erkek Fedai Varan tarafından Kırıkkale’de öldürülmüştü.

Varan’a, 21 Ekim 2019 tarihinde Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmişti.

Bulut’un öldürülmeden 4 saat önce Varan’dan kaçarak sığındığı Kırıkkale Cumhuriyet Polis Merkezi’nde görevli biri amir, dört polis hakkında ise “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Gazete Karınca’nın 9 Ocak 2020 tarihli haberinde ulaştığı bilgilere göre, ifadeleri savcılık yerine emniyet tarafından alınan polislerden amir Ş.’nin, Bulut karakoldan çıktıktan sonra tutanak hazırladığı, “6284 Sayılı Kanun kapsamında herhangi bir risk görmediği” ve bu yüzden “tedbir almadığı” ortaya çıkmıştı.

Emine Bulut’un öldürülmeden 4 saat önce sığındığı karakoldaki şüpheli dört polis hakkında soruşturma başlatan Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, polislerin emniyette verdiği ifadelerin ardından soruşturmayı tamamlamak için Kırıkkale Valiliği’nden izin istemişti.

Valilik ise, 6284 Sayılı Kanun kapsamında “herhangi bir risk görmedikleri için” tedbir almayan polislerin “görevlerini ihmâl etmediklerini” ileri sürerek soruşturmaya izin vermemişti.

Valilik kararıyla, Bulut’u göz göre göre ölüme gönderen dört polis hakkında iddianame hazırlanmasının da önüne geçilmişti.


Gazete Karınca

Karakoldan böyle yollandı: Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış

Valilikten soruşturma izni yok: Emine Bulut’u korumayan polislerin ihmâli yokmuş


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bahçeli'nin hedefinde yine TTB var: Kapatılsın
Sonraki Haber
Buldan anlattı: 6-8 Ekim'de ne oldu?