Ana SayfaGüncelEnis Berberoğlu’ndan AYM’ye ikinci başvuru

Enis Berberoğlu’ndan AYM’ye ikinci başvuru

HABER MERKEZİ – Milletvekili düşürülen eski CHP’li Enis Berberoğlu, yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymamasının hak ihlaline neden olduğu gerekçesiyle ikinci kez AYM’ye başvurdu.

“MİT TIR’ları Davası”nda verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru 17 Eylül’de karara bağlanmıştı.

AYM, Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetmiş ve yeniden yargılanması kararı almıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin Berberoğlu hakkında verdiği kararın ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Berberoğlu’nun avukatlarının 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu da ‘karar verilmesine yer olmadığı’ hükmüyle itirazı reddedilmişti.

İkinci başvuru

Söz konusu AYM kararının iki mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine Berberoğlu’nun avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’, ‘hak arama hürriyeti’, ‘siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma’ ve ‘mahkemeye erişim’ haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye yeniden başvuruda bulundu.

Başvuruyla ilgili avukat Ergün, Berberoğlu’nun Anayasa’dan ve uluslarası sözleşmelerden kaynaklanan haklarının ihlal edildiğini söyledi.

İstanbul 14’üncü ve 15’inci ağır ceza mahkemelerinden çıkacak kararları  beklediklerini ve bu süre zarfında herhangi bir açıklama yapmadıklarını aktaran Ergün, şöyle konuştu:

Maalesef her iki mahkeme de ‘Hangimiz daha çok hukuka aykırı karar verebiliriz’ noktasında yarıştılar ve ipi birlikte göğüslediler.

Biz bugün 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararından önce sadece Enis Berberoğlu için bu mücadeleyi veriyorken, şimdi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın uygulanabilir olması açısından, normlar hiyerarşisinde en üstte bulunan Anayasa’nın bütün kurumlarca değer verilen ve uygulanabilen bir noktaya gelmesi açısından, bütün ülkenin çıkarları noktasında bu başvuruyu yaptık.

İvedilikle başvuru talebinde bulunduklarını anlatan Ergün, geçen her günün hatta her saatin, milletvekili olarak Meclis’te yasama görevinde olması gereken kişi ile o kişiyi seçenlerin yani milli iradenin gasbı anlamına geldiğini söyledi.

Önce tutuklanıp sonra şartlı salıverilmişti

Enis Berberoğlu, durdurulan “MİT TIR’larının” görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla milletvekilliği sürerken yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018’de Berberoğlu’nun hapis cezasını onamış, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

Bu karar üzerine tahliye edilen Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuş ve CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü.

Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün Corona virüsü tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden salıverilmişti.

Berberoğlu ile birlikte HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın da milletvekillikleri düşürülmüştü.

Güven daha önce tutuklu kaldığı bir dosyadan mahsup edilen cezası doğrultusunda 10 Haziran’da tahliye edilmişti. Farisoğulları ise halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hatay'da patlama
Sonraki Haber
Van’da tutuklanan gazetecilerin tutukluluk itirazına ret