Ana SayfaToplumsal CinsiyetEvli olduğu Fatma’yı öldüren Eren Erdoğan’a ‘iyi hal’ indirimi

Evli olduğu Fatma’yı öldüren Eren Erdoğan’a ‘iyi hal’ indirimi

HABER MERKEZİ – İstanbul’da boşanma aşamasında olduğu Fatma Erdoğan’ı öldüren Eren Erdoğan’a ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak müebbet hapis cezası verildi. İndirim kararının ‘azmettirici’ nitelikte olduğunu  belirten Fatma’nın annesi, “Bir canın bedeli bu mu yani? Benim kızımın geleceği oldu mu ki onun da geleceği olsun? Gelecek hakkı tanıyorlar, bir kravat bir ceket. Yüce mahkeme dediğimiz, bir katilin bir kravatına mı bakar?” diyerek tepkisini gösterdi.

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan 22 yaşındaki Fatma Erdoğan, 17 Mart 2019’da boşanma aşamasında olduğu Eren Erdoğan tarafından bir araca zorla bindirilerek, öldürülmüştü.

Bu halde saatlerce araçla dolaşan Erdoğan ardından polise giderek cinayeti anlatıp, tutuklanmıştı.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile dava açılan Erdoğan’ın karar duruşması yapıldı.

Mahkeme ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak Erdoğan’a müebbet hapis cezası verdi.

Karara itiraz eden Fatma’nın ailesi ve avukatı, gerekli tüm hukuki sürecin devam edeceğini belirtti.

DHA’ya konuşan Fatma’nın annesi Kıymet Alyar, “Benim gencecik fidanım gitti. Ölüm korkusundan o eve gitmiyordu benim kızım. Gitse de ölecekti. Gitmedi, yine öldü. Adalet dediğimiz yasalar gelecek hakkı tanıyarak müebbet verdi” dedi.

Çıkan gerekçeli karar sonrası cezaya itiraz eden anne Alyar, “Bir canın bedeli bu mu yani? Benim kızımın geleceği oldu mu ki onun da geleceği olsun? Gelecek hakkı tanıyorlar bir kravat bir ceket. Çok güzel. Yüce mahkeme dediğimiz, bir katilin bir kravatına mı bakar? Niye benim giydiğim kara yaslara bakmıyor? Ben de yasları bağladım gittim” ifadelerini kullandı.

Cinayetin planlı olduğu belirten Alyar, Erdoğan’ın daha öncesinde, ‘Öldürürüm. Gider 4 sene paşa paşa yatar çıkarım’ dediğini aktardı.

Alyar tepkisi, “Bu cezalar herkesi azmettirir. Caydırmaz yani. Ben bir kere ifade verdim. Yaşadığımızı gördüğümüzü olduğu gibi anlattım. Ama katil alay edercesine her gelişinde değişik ifade verdi. Yok ihaneti vardı vurdum, yok evine gelmedi vurdum” sözleriyle sürdürdü.

‘Bizim savaşımız yeni başlıyor’

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği avukatı Sanem Oğuz, çıkan karar sonrası istinaf mahkemesine başvurduklarını söyledi.

Oğuz, cinayet akşamını şöyle anlattı:

Fatma’yı arabaya koyuyor. Ve Fatma o boşluktan faydalanarak kısa süre arabada yalnız kalıyor. Bu arada araba kitli. Kimseye ulaşamıyor. Polisi arıyor 155’i. ‘Beni kurtarın’ diyor. ‘Beni eşim zorla tutuyor arabada. Ve beni öldürecek’ diye ihbarda bulunuyor. Nitekim bu aramanın üzerinden 15 dakika geçmeden Fatma 2 el ateşle öldürülüyor katili tarafından. Bunun üzerine çok daha ağır bir şey yaşanıyor. Fatma’nın ölmüş bedeniyle 2 saat boyunca İstanbul’da şehir turu yapıyor katil.

Erdoğan’ın hak ettiği cezayı alması için mücadeleye devam edeceklerini belirten Oğuz, şunları dile getirdi:

Aslında bizim savaşımız yeni başlıyor. Biz istinaf kanunu yoluna başvuracağız. Ve Fatma’nın tasarlanarak, bilerek ve istenerek boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürüldüğünü ispatladık. O öldü, bir erkek tarafından öldürüldü. Biz istinaftan umarım hak ettiği cezayı katilin almasını sağlayacağız.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cinayetten 5 yıl sonra: Elçi davasında taraflar dinlenmedi, duruşma ertelendi
Sonraki Haber
Musa Anter Davası yine ertelendi