Ana SayfaGüncelGerekçesiz ceza isteyen savcı: Anlayana gerekçe çok açık

Gerekçesiz ceza isteyen savcı: Anlayana gerekçe çok açık

HABER MERKEZİ – Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek’in bir yazısı nedeniyle yargılandığı davada, savcı İmrek’in cezalandırılmasını istedi ancak herhangi bir gerekçe açıklamadı.

Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek hakkında, Haziran 2019’da yayımlanan “Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta” başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek Emine Erdoğan’a “güzel vasıf atfetmeyerek hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması Bakırköy Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Ender İmrek’in katılmadığı duruşmada İmrek’in avukatları hazır bulundu.

Basın mensuplarının Covid-19 salgını nedeniyle alınmadığı duruşmada söz alan Ender İmrek’in avukatı Yıldız İmrek, Prof. Dr. Yaman Adeniz ile İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak tarafından hazırlanan ve hakaret suçlarına dair bilimsel verileri içeren mütalaayı mahkemeye sunduklarını hatırlattı.

Avukat İmrek, “Muhatap Emine Erdoğan, burada siyasal bir rol üstlenmiş bir kişidir, müvvekilim de bir basın mensubu sıfatıyla siyasal eleştiri yapmıştır. İddianamede ‘asılsız ithamlar’ gibi ifadeler vardır. Asılsız itham nedir anlamış değiliz. Emine Erdoğan Hemes çanta takmamış mıdır, takmıştır. Öyleyse asılsız olan nedir? Burada yapılan siyasal eleştiridir” dedi.

“Bu davanın açılmaması gerekirdi” diyen Avukat İmrek, şöyle devam etti:

İddianamede ‘iyi ve güzel vasıflar atfetmeyerek hakaret’ gibi bir suçlama vardır, bu ne demektir, yani bir kişinin beğenilmeyerek eleştirilmesi, dahası övülmemesi demektir. Yani müvekkilim Emine Erdoğan’ı övmediği için hakaretle suçlanmaktadır. TCK’nın 125. maddesinde düzenlenen hakaret suçunun unsurları belirlidir. Burada hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılacaktır.

Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediği ‘alçak, şerefsiz’ gibi sözler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmişken, müvekkilimin Emine Erdoğan’ı övmemesinin suç olarak kabul edilmesi hukuki değildir. Burada siyasal eleştiri vardır, hakaret yoktur. AİHM kararları eleştirinin cezalandırılmasının susturucu bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Müvekkilimiz hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz.

Savcı gerekçe dahi sunmadan ceza istedi

Evrensel’den Meltem Akyol’un haberine göre, avukat beyanlarının ardından esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, herhangi bir gerekçe göstermeden “Sanığın isnat edilen suçtan cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mütaalanın ardından söz alan avukat İmrek, “Savcının bütün beyanlarının gerekçeli olması gerekir. Sayın mahkeme de savcının mütaalasının gerekçesini ortaya koymasını talep etmelidir” dedi.

İmrek, mütaalaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Duruşma savcısı ise avukat Yıldız İmrek’in bu talebine karşılık “Anlayana gerekçe çok açık” şeklinde yanıt verdi.

Talebe yanıt vermeyen hakim, süre taleplerini dikkate alarak bir sonraki duruşmanın 2 Aralık’ta görülmesine karar verdi.
Önceki Haber
Gül'den Bahçeli'nin 'AYM yeniden yapılandırılmalı' çağrısına destek
Sonraki Haber
Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi