Ana SayfaEkolojiHatay’daki yangın sürüyor: Gözaltılar var

Hatay’daki yangın sürüyor: Gözaltılar var

HABER MERKEZİ – Dün Hatay’da çıkan ve yerleşim yerlerine sıçrayan yangın pek çok ev ve işyerine zarar verdi. Devam eden yangınla ilgili açıklama yapan Hatay Valiliği, “Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar var” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın Belen ilçesindeki Sarımazı Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda dün sabah saat 10:00 sıralarında çıkan yangın hala sürüyor.

Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinin kesiştiği bölgede çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı.

Yerleşim yerlerine sıçrayan yangın, Belen ilçesinin Fatih ve Sarımazı mahallelerindeki bazı evleri de etkisi altına aldı.

İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yurttaşlar evlerinden tahliye edildi.

Yangını söndürme çalışmalarına katılan bir itfaiye eri, yoğun dumandan etkilendi. İtfaiye eri, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bölge polislerce ve itfaiye ekipleri tarafından abluka altına alınırken, yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Gözaltılar var

Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan Hatay Valiliği, sabotaj ihtimaline ilişkin birkaç kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

9 Ekim 2020 Cuma günü Belen ilçemizde farklı noktalarda çıkan yangın zaman zaman kontrol altına alınsa da arazi ve hava şartları sebebiyle yangın henüz söndürülememiştir. İlimizde Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, İlçe Belediye İtfaiye ekipleri ve çevre illerdeki belediyelerin itfaiye ekipleri ile yangın kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir.

Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA’lar görev yapmakta, kolluk kuvvetlerimiz de kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bahçeli’nin ‘kırmızı çizgisi’ Çakıcı’ya 17 yıl hapis
Sonraki Haber
10 Ekim Katliamı anmasında gözaltına alınanlar serbest